Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

Mijëra izraelitë manifestuan në Tel Aviv mbrëmjen e së dielës për të denoncuar rreziqet e demokracisë ligjore, pas negociatave mes Kryeministrit Banjamin Netanyahu dhe ish-kundërshtarit të tij politik Benny Gantz, i akuzuar për korrupsion, për të krijuar një qeveri koalicioni.

 

Gjithçka nisi nga një apel në Facebook për t’u bashkuar në protestë, që qytetarët të mblidhen në sheshin e Yitzhak Rabin për të “shpëtuar demokracinë”.

 

Protestuesit u shfaqën me maskat vendosur dhe një distancë prej dy metrash nga njëri tek tjetri, duke respektuar rregullat anti-koronavirus.

 

Pamjet spektakolare nga protesta e pazakontë i gjeni në fotogaleri dhe videon më poshtë.

 

20 prill 2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara