Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë.

Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici.

Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën.

Ende nuk dihen motivet e këtij sulmi të ndodhur në muajin e Ramazanit.

Sipas policisë, Nikollaj ishte në kërkim pasi disa javë më parë kishte plagosur me thikë një tjetër person po në Tiranë.

Imami i xhamisë Ahmed Kalaja foli për një akt barbarie, duke shtuar se shpresonte të mos bëhej fjalë për ndonjë akt terrorist.

Ndërsa Kreu i Komunitetit Musliman, Bujar Spahiu, në një reagim në Facebook, shkruan ndër të tjera se kërkonte “nga organet përkatëse zbardhjen sa më parë të kësaj ngjarje, e cila lëndoi besimtarët në këto ditë Ramazani”.

Duke folur për mediat vendase i ati 34 vjeçarit ka treguar se i biri prej shumë vitesh ishte konvertuar në besimtar musliman dhe se kishte problem mendore, duke u shtruar në spitalin psikiatrik si dhe duke marrë mjekime të cilat jo gjithnjë i kishte marrë. Ai tha gjithashtu se i biri shpesh ankohej se përndiqej nga persona të ndryshëm.

Më shumë

15 korrik 1941, kisha e Shën Prokopit gjatë ndërtimit

Komuniteti ortodoks i Tiranës, i ngulur në këtë qytet që prej shek. XVIII, veç gjallërisë që i solli qytetit, barti me vete edhe objektet e veta të kultit. Si të krishterë të ritit Lindor, ortodoksët e Tiranës, kryesisht me prejardhje vllahe- arumune, ndërtuan të parën kishë të tyren më 1780, në atë pjesë të […]

Kohë pandemie: Orthodhoksët për të dytin vit radhazi do të kremtojnë Ringjallejn e Krishtit në kushte shtëpie

E ndërsa masat lehtësuese shtohen një nga një, besimtarët orthodhoksë do të kremtojnë Ringjalljen e Krishtit edhe për këtë vit në kushte shtëpie.   “Sot është e Enjte e Madhe, sapo mora bojën e kuqe në kishë për të ngjyer vezët siç e ka tradita në këtë ditë, por zonjat që ishin tek dyqani […]

Kisha katolike: Shitblerja e votës plagë që duhet të zhduket

Dënimi me forcë i fenomenit të shitblerjes së votës, shqetësimet për kandidatët me të kaluar të dyshimtë, apo dhe sfidat me të cilat do të duhet të përballet qeveria e ardhshme që do të dalë nga zgjedhjet, ishin në qendër të një deklarate të Konferencës Ipeshkvore të Shqipërisë, pikërisht në prag të votimeve të […]

Përgjaket xhamia në qendër të Tiranës, plagosen me thikë 5 besimtarë

5 besimtarë muslimanë u plagosën sot gjatë një sulmi me thikë nga ana e një 34 vjeçari, Rudolf Nikollaj, në xhaminë Dine Hoxha, në Tiranë. Agresori, u kap nga vetë besimtarët, të cilët më pas e dorëzuan atë në polici. Besimtarët e plagosur u dërguan menjëherë në spital jashtë rrezikut për jetën. Ende nuk […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara