Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

Peshkatarët në lagunën e Karavastasë po përgatiten për hapjen e sezonit të peshkimit.Veç vështirësive që hasin në ruajtjen e peshkut në temperatura të larta, ata po përballen me një fenomen që 3 vitet e fundit është bërë mjaft shqetësues.

 

Gaforrja blu, një specie e cila vitet e fundit është shtuar se shumti në këto zona. Sipas peshkatarëve të lagunës, gaforrja blu i ka hapur atyre probleme të mëdha si në lagunë ashtu dhe në rrjetat të cilat përdoren nga kanalet rreth saj.

 

Llazar Xharo prej 40 vitesh peshkatar thotë që kjo gaforre është shumë agresive.

 

Gaforrja blu po i shkatërron dhe rrjetat e peshkatarëve të cilët detyrohen pas nxjerrjes nga uji të rrjetave t’i lënë gaforret në diell të ngordhin e më pas t’i shtypin për të pastruar rrjetën pa dëmtuar edhe atë pak peshk që do nxjerri rrjeta nuk e merr dot pasi është i dëmtuar nga copëtimi i gaforres .

 

Peshkatarët përpiqen ta pastrojnë këtë zonë të rezervatit 2 herë në ditë nga gaforret, dhe nxjerrin deri në 4 kuintale, të cilat më pas i groposin për të mos ndotur ambientin. TCH

 

 

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara