Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

“BASTISJE NË TETË LOKACIONE NË SHKUP E KUMANOVË”

 

Departamenti për shkatërimin e krimit serioz e të organizuar – Sektori për luftë kundër terrorizmit, ekstremizmit të dhunshëm dhe radikalizmit në koordinim me Agjencinë për Siguri Kombëtare, Departamentin për operacione speciale nën udhëheqjen e Prokurorit kompetent publik nga PTHP-ja për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit pas hetime shumëmujore më 27 Dhjetor ka ndaluar 8 persona, sic thonë nga MPB, të organizatës terroriste.

 

MPB-ja njofton se, në bazë të urdhërave të gjykatësit kompetent për bastisje nëpër shtëpi dhe hapësira tjera, janë kryer bastisje në tetë lokacione, pesë në Kumanovë dhe tre në Shkup, ku janë zbuluar dhe privuar nga liria tetë persona.  Sic thonë nga policia më 27 Dhjetor nga ana e Departamentit për shkatërimin e krimit të organizuar në Prokurorinë Themelore Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit është dorëuzra kallëzim penal kundër 3 personave nga Shkupi dhe 5 nga Kumanova, për veprën e kryer penale “organizatë terroriste” sipas nenit 394 paragrafi 2 nga Kodi Zgjedhor.

 

“B.A nga Kumanova ka krijuar organizatë terroriste ku krahas të ndaluarve V.A dhe E.L anëtarë kanë qenë edhe të ndaluarit tjerë, në bazë të ideologjisë së organizatës terroriste ISIS për kryerjen e vrasjeve dhe shkatërimit të objekteve publike me qëlolim të krijohet ndjenja e pasigurisë ose frikës tek qytetarët. Për realizimin e këtij qëllimi anëtarët e grupit kanë bërë veprime përgatitore, kanë siguruar mjete financiare dhe janë furnizuar me armë, municion, pajisje ushtarake, kanë përgatitur materiale të improvizuara shpërthyese dhe kanë kryer prova për aktivizimin e këtyre mjeteve shpërthyese”, tha Toni Angelovski – zëdhënës i MPB-së.

 

MPB-ja gjithashtu ka dhënë edhe detaje tjera për grupin e ndaluar.

 

“Anëtarët e grupit terrorist, për komunikim të ndërsjelltë kryesisht kanë përdorir plataformën e internetit “Ëhats App” ku mes tjerash janë dakorduar edhe mënyrën e transportit të armëve dhe mënyrën e përpunimit të jelekëve vetëvrasës. B.F ka marrë pjesë në formacione paraushtarake jashtë territorit të RMV-së, si pjesëatr I organizatës terroriste ISIS në Siri”, tha Angelovski.

 

MPB-ja njofton se armët e zbuluara dhe mjetet shpërthyese më 27 Gusht të vitit 2020 në afërsi të Kumanovës, për të cilët më 31 Gusht ishin denoncuar penalisht tre persona, sipas sasisë dhe dedikimit njoftohet se ka vepruar një organizatë terroriste më shumë anëtarë, me cka me dëshmitë shtesë të grumbulluara është vërtetuar se ka ekzistuar një komunikim I drejtpërdejtë, marrëveshje paraprake mes të gjithë anëtareve të organizatës terroriste. Klan Macedonia

 

 

Më shumë

Zgjedhjet lokale: Bilall Kasami kryetar i Tetovës

Partia opozitare në Maqedoninë e Veriut, VMRO-DPMNE, shpalli të dielën mbrëma fitoren në shumicën e komunave në raundin e dytë të zgjedhjeve për pushtetin lokal.   Ndërsa nga partitë shqiptarë, Bashkimi Demokratik për Integrim tha se është fituese në këto zgjedhje, ndonëse humbi Tetovën që vlerësohet si komuna me e rëndësishme për shqiptarët […]

Maqedonia e Veriut shënon 30 vjetorin e pavarësisë

Me rastin e festimit të kësaj dite, në qendër të kryeqytetit do të parakalojnë punonjësit shëndetësorë, sportistët, zjarrfikësit, policia dhe ushtarët, minatorët, fermerët, vullnetarët e Kryqit të Kuq, si dhe ansamble kombëtare dhe shoqatat kulturore dhe artistike.   Festa qendrore do të jetë e hapur para Kuvendit duke filluar nga ora 17:30 dhe […]

Digjet spitali në Tetovë – viktima dhe të plagosur

Një zjarr përfshiu të mërkurën mbrëma spitalin në Tetovë ku ishin të shtrirë të sëmurë nga COVID-19 duke lënë pas vetes viktima të dhe të plagosur.   Ministri i Shëndetësisë i Maqedonisë së Veriut, Venko Filipçe, tha se deri tash janë konfirmuar 10 viktima, por numri mund të rritet.   Në Tetovë ndodhet […]

20-vjetori i Marrëveshjes së Ohrit

Nënshkrimi i Marrëveshjes së Ohrit u bë i mundur pas luftës së armatosur të vitit 2001. Marrëveshja u realizua me ndihmën e bashkësisë ndërkombëtare.   Qeveria e Maqedonisë së Veriut në bashkëpunim me programin për ndërtimin e paqes dhe të drejtat e njeriut në Universitetin Columbia organizoi panelin ndërkombëtar “Përtej Ohrit”.   Në panelin ndërkombëtar […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara