Monday 4 March 2024
Monday 4 March 2024

 

Teksa dimri ka nisur tashmë krhahas shqetësimeve që ka krijuar pandemia, për banorët e qytetit të Pogradecit një tjetër dhimbje koke është edhe sigurimi i lëndës drusore për ngrohje. Përgjatë viteve të fundit cmimi i tyre ka pësuar rritje graduale dhe prej disa 3 vitesh ka mbetur në niveli 38-40 metër katror. Referuar faktit se shumë familje jetojnë me përkrahje sociale apo pensione një cmim i tillë është tepër i lartë. Për pasojë viteve të fundit njerzit blejnë gjithmonë e më pak. Sajmir Shaqollari i cili tregëton dru tregon për RTSH Korçën së më parë njerzit blinin nga 5-10 m tashmë fillon nga gjysëm metri deri në dy apo tre.

 

Tepër e vështirë situata është për pensionistët në këtë periudhë. Nexhi Shkullakun pensionist e gjejmë ne fushën e druve, ai ka marrë vetëm 1 metër dhe ato po i can vetë pasi nuk i leverdis të marrë puntor. Sipas tij cmimi është tepër i shtrenjtë.

 

Rënia e blerjeve apo cmimi i papërballueshëm nuk prek vetëm tregëtarët apo konsumatorët, ata që po e ndjejnë mjaf këtë janë edhe dru carësit. Kastrioti mban familjen me këtë punë, por se tashmë ka ditë që shkon edhe pa para në shtëpi.

 

Në qarkun e Korcës shumica e familjeve ngrohen me dru, por për shkak të cmimit dhe perudhës që zgjat dimrit po orientohen drejt energjisë por edhe kjo është luks më vete.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara