Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

Policia britanike bën me dije se ka arrestuar më shumë se 650 të dyshuar gjatë një jave, të akuzuar për krime të ndryshme, të cilët ishin të detyruar dhe nga masat e reja të qëndronin në shtëpi për shkak të koronavirusit.

Oficerët kanë bastisur dhjetëra banesa të shkelësve të ligjit dhe i kanë gjetur të akuzuarit brenda, të cilët nëse nuk do të kishte qenë për pandeminë e koronavirusit, do të ishin në rrugë për të thyer sërish ligjin.

Gjatë operacioneve të policisë janë arrestuar dhe dhjetëra hajdutë, shpërndarës droge si dhe u gjetën mbi 2000 armë të fshehur me detektorë metali në parqe dhe zonat e tjera publike.

Edhe pse policia britanike është prekur ndjeshëm nga numri i oficerëve të infektuar, regjistrohet një ulje drastike e krimeve, përfshirë këtu grabitjet.

Operacioni policor i koduar “Sceptre” zgjati nga data 23 mars deri në 28 dhe sipas komandantit Jane Connors një numër prej 650 të dyshuarish u arrestuan, mes tyre dhe figura të njohura të botës së krimit. A2 CNN

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara