Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

 

Gjykata Kushtetuese në Varshavë ka shpallur pjesë të së drejtës evropiane të papajtueshme me ligjin bazë të shtetit sovran të Polonisë. Disa e shohin këtë vendim si një hap të parë drejt daljes së vendit nga BE.

 

Institucionet evropiane “shkojnë përtej fuqive të tyre dhe një numër traktatesh evropiane nuk përputhen me ligjin bazë polak”, tha Gjykata Kushtetuese polake, duke e futur vendin në një krizë të vërtetë.

 

“Përpjekja e Gjykatës Evropiane për të ndërhyrë në drejtësinë polake shkel (…) sundimin e parësisë së Kushtetutës dhe sundimin e sovranitetit të një vendi në procesin e integrimit evropian,” thuhej në vendimin e gjyqtarëve kushtetues polakë. Dy prej tyre ishin të mendimit të kundërt, por shumica i shpallën antikushtetuese pjesët e traktateve evropiane.

 

Kriza midis Varshavës dhe Brukselit

 

Shpallja e vendimit u shty disa herë. Dhe tani do të përkeqësojë klimën midis Varshavës dhe Brukselit. “Ne nuk po flasim më për një hendek midis dy vendeve në këtë konflikt, por për një vrimë të zezë në të cilën po futet Polonia,” tha Robert Grzeszczak, një profesor i së drejtës evropiane në Universitetin e Varshavës.

 

Protestuesit thërrisnin “Turp!” Nën dritaret e Gjykatës Kushtetuese në Varshavë. Nuk është sekret që Julia Psilebska, kryetare e seancës gjyqësore, është një besuese e udhëheqësit të partisë në pushtet Ligji dhe Drejtësia (PiS), Jaroslav Kaczynski .

 

Në zemër të mosmarrëveshjes ligjore midis Varshavës dhe Brukselit është një pyetje themelore: si korrespondojnë ligjet kombëtare dhe evropiane dhe cila prej tyre përfundimisht qëndron më e lartë? E gjitha filloi me një reformë të mekanizmit për emërimin e gjyqtarëve. Kandidatët e pasuksesshëm për Gjykatën Supreme u përpoqën pa sukses të sfidojnë procedurën para Gjykatës Supreme Administrative të vendit.

 

Partia qeverisëse PiS që nga viti 2015 ishte kujdesur më parë me ligj për ta bërë një rishikim të tillë praktikisht të pamundur. Kështu, çështja arriti në Gjykatën Evropiane, e cila vendosi që edhe për çështjet kushtetuese, ligji evropian është mbi të drejtën kombëtare. Në këtë sfond, kryeministri polak Mateusz Morawiecki i kërkoi Gjykatës Kushtetuese të vendit një interpretim se cila e drejtë ka përparësi – kombëtare apo evropiane ?

 

“Ky mosmarrëveshje nuk është i ligjshëm”

 

“Ky mosmarrëveshje nuk ka të bëjë me ligjin, është politikë e pastër,” tha profesori Grzeszczak. “Ne shohim efektin e presionit politik të ushtruar nga qeveria në Gjykatën Kushtetuese shumë të bindur.” Ai pret një reagim të mprehtë nga KE, e cila mund të paraqesë ankesa të reja kundër Polonisë, si dhe të ngrijë më shumë para nga fondet evropiane. “Pyetja është nëse do të largohemi nga BE -ja ose do të hidhemi jashtë,” tha ai. Në çdo rast, topi tani është në fushën e BE -së, tha ai.

 

Por në rastin e Polonisë, gjërat janë veçanërisht të nxehta: ka arsye për të dyshuar në pavarësinë e Gjykatës Kushtetuese Polake, veçanërisht pas reformës së saj të paligjshme. Gjykata e të Drejtave të Njeriut në Strasburg pyeti kohët e fundit nëse gjykata e Varshavës mund të merrte vendime të lira dhe të drejta dhe madje tha se përbërja e saj ishte plotësuar pjesërisht në mënyrë të paligjshme.

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara