Monday 20 May 2024
Monday 20 May 2024

Në një intervistë për gazetën “Sonntagsblick” të dielën, presidentja zvicerane Simonetta Sommaruga tha se dekonfinimi do të zhvillohet në faza dhe hapat e saktë tani në diskutim do të bëhen publike më 16 Prill.

Sommaruga tha që Këshilli Federal nuk po planifikon të mbajë të moshuarit – dhe ata në grupe me rrezik të lartë – të mbyllur për një periudhë të pacaktuar kohore, siç sugjerohet nga disa, përcjell albinfo.ch.

Sommaruga tha që mbajtja e popullatës së prekshme në mbyllje për një kohë të gjatë nuk është realiste.

“Është e pamundur të izolosh plotësisht grupet në rrezik sepse ne po flasim për një numër shumë të madh njerëzish”, vuri në dukje presidentja.

“Së pari, ka shumë mbi moshën 65 vjeç. Pastaj ka nga ata që vuajnë nga një sëmundje si kanceri, diabeti ose presioni i lartë i gjakut.

“Nuk është e mundur që të ndërpriten plotësisht këto grupe nga bota e jashtme”, shtoi ajo.

Edhe pse autoritetet zvicerane kanë këmbëngulur që maskat nuk mbrojnë njerëzit e shëndetshëm nga infektimi me Covid-19, “njohuritë shkencore për virusin kanë bërë përparim të madh”, tha Ministri i Shëndetësisë, Alain Berset.

“Unë nuk e përjashtoj mundësinë që kur të qetësojmë rregullat, ne mund të rekomandojmë një maskë në situata të caktuara”, shtoi ai.

“Qeveria nuk është as shumë e kujdesshme, as e pakujdesshme për sa i përket masave të përcaktuara, por realiste”, theksoi Sommaruga.

Kufizimet u vendosën më 16 Mars, kur qeveria shpalli një gjendje të jashtëzakonshme, duke mbyllur të gjitha shkollat, shumicën e vendkalimeve kufitare, dyqanet, restorantet, baret dhe objektet argëtuese dhe të kohës së lirë, si dhe ndaloi mbledhjet e më shumë se pesë personave.

Masat duhej të qëndronin në vend deri më 16 prill, por qeveria i shtyu ato deri më 26 Prill.

Zvicra tani ka të paktën 25 449 raste të koronavirusit dhe 1,115 vdekjeve, sipas Worldmeter. RTK

 

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara