Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

 

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha të premten se Ballkani Perëndimor ka nevojë për rritje të vëmendjes amerikane dhe evropiane për të penguar zgjerimin e ndikimit rus në rajon nëpërmjet Serbisë.

 

Ajo i bëri këto komente në fjalimin vjetor në Parlamentin e Kosovës, në të cilin foli edhe për reformat në sistemin e drejtësisë dhe për mosndëshkueshmërinë e dhunës ndaj grave.

 

Presidentja Osmani tha se Kosova është projekti më i rëndësishëm dhe më i suksesshëm i politikës së jashtme amerikane e evropiane. Ajo tha se bisedimet me Serbinë janë mjet i rëndësishëm për qëndrueshmërinë dhe zhvillimin e rajonit ndërsa theksoi se Kosova do të vazhdojë të luajë rol konstruktiv në këto bisedime.

 

 

“Për fat të keq nuk e shohim këtë gatishmëri te Serbia, në fakt qëllimet e tyre mbesin të njëjta përherë sado që strategjitë mund t’u ndryshojnë. Serbia ka pretendime të qarta territoriale ndaj Kosovës dhe këtë nuk e fsheh as në retorikë e as në veprime. Duke shërbyer si trampolinë e interesave ruse në rajon, Serbia ka për qëllim të destabilizojë shtetet tjera të rajonit përfshirë Kosovën, duke përdorur logjikën e shekullit të kaluar”, tha ajo.

 

Presidentja Osmani tha se autoritetet e Kosovës nuk do të lejojnë që bisedimet të shndërrohen në negociata për statusin, territorin apo funksionalitetin e brendshëm e rendin kushtetues. Ajo tha se idetë që kanë për synim ndarje territoriale në vija etnike nuk do të përsëriten në Kosovë.

 

“Në fakt siç dëshmon historia, idetë e tilla krijojnë konflikte të reja e do të krijonin jofunksionalitet në vend prandaj me tërë atë që po ndodh së fundmi në Bosnje e Hercegovinë është e pakuptueshme që ende ka zëra që shtyjnë përpara ide që në Kosovë thjesht do ta krijonin krizën e njëjtë si në Bosnje e Hercegovinë apo kriza të ngjashme me ato të krijuara nga Rusia në Ukrainë e në Moldavi, prandaj i ftoj të gjithë që të punojmë bashkërisht për të refuzuar idetë e shekullit të kaluar dhe të ecim përpara me ide të shekullit 21, ide që janë ne frymën evropiane që synojnë integrimin, harmoninë e bashkëjetesën”, tha ajo.

 

Presidentja Osmani kritikoi çdo përpjekje për ta paraqitur Kosovën si palë penguese në bisedime, deklarata këto që sipas saj janë njëanshmëri dhe lëndojnë besueshmërinë e procesit të dialogut.

 

“Historia në mëson se akomodimi i autokratëve asnjëherë nuk sjellë më shumë paqe por më shumë luftëra e vuajtje, prandaj të mësojmë nga historia sepse përkrahja dhe inkurajimi i autokratëve është dekurajimi më i madh ndaj demokracisë, në kohën kur demokracia anembanë botës po rrezikohet nga tendenca autoritare në rritje dhe kampanja dezinformuese. Dialogu mund të ketë sukses nëse ka në qendër të vetmen zgjidhje që sjellë paqe në rajon e ajo është njohja reciproke duke respektuar integritetin territorial, sovranitetin kushtetues të vendit tonë si dhe drejtat e qytetarëve tanë”, tha ajo.

 

Presidentja Osmani tha se Serbia duhet të heq dorë nga tendencat destabilizuese në veri, nga trysnia ndaj qytetarëve serb të Kosovës si dhe nga përkrahja e strukturave kriminale dhe politikat agresive ndaj fqinjëve të saj.

 

Presidentja Osmani tha se institucionet e vendit do të vazhdojnë luftën kundër krimit të organizuar në çdo pjesë të Kosovës ndërsa u bëri thirrje komuniteteve posaçërisht atij serb, që të integrohen në jetën shoqërore të vendit.

 

Fjalimi i presidentes Osmani, nuk u ndoq nga deputetët e Partisë Demokratik dhe Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës në opozitë, të cilat thonë se presidentja është duke i shërbyer agjendës politike të qeverisë dhe se ka dështuar të shërbejë si përfaqësuese e unitetit të popullit. VOA

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara