Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Shpendëve Shtegtarë, organizata “Wildlife – Albanian Photographers”, me përkrahjen e Komunës së Prizrenit, ka organizuar ekspozitën fotografike me temë: Shpendët shtegëtarë (migrues).

 

“Wildlife Albania Photography” është grupi më i madh i fotografëve shqiptarë në të gjitha trevat shqipfolëse në rajon, që me aparatet e tyre sjellin foto të shpendëve shtegtarë dhe kafshëve të egra të kapura në natyrë.

 

Arian Mavriqi, kryetar i kësaj organizate, u shpreh se kjo ekspozitë do të prezantohet në të gjithë Kosovën, Shqipërinë, Maqedoni e Veriut dhe Malin e Zi.

 

Të jesh fotograf i botës së egër nuk është gjë e lehtë, pasi që kjo kërkon durim dhe përqendrim të madh. Përveç kënaqësisë që të jep shkrepja e një fotoje, ky angazhim shërben edhe për të sensibilizuar njerëzit që të mbrojnë dhe të bëhen një me natyrën dhe aq më tepër të mbrojnë shpendët dhe kafshët e rralla që janë në rrezik zhdukjeje.

 

Ekspozita do të jetë e hapur në mes të datave 09-12 tetor tek “Sheshi i Lidhjes”, ku qytetarët do të kenë mundësi të njihen nga afër me ekologjinë e shpendëve migrues përmes fotografive të shkrepura nga fotografët e ndryshëm nga Kosova, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara