Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

 

SPAK pritet të marrë në pyetje 5 gratë të cilat u kthyen të dielën nga Siria dhe dyshohet se burrat e tyre janë përfshire në luftimet atje.

 

Prokurorët e SPAK do t’i marrin në pyetje gratë në qendrën e posaçme në Durrës ku janë vendosur në karantinë, raporton euronewsalbania.

 

Shqipëria dënon me 15 vite burg këdo që përfshihet në luftën e Sirisë.

 

Paralelisht me ligjin e miratuar në vitin 2014, është ngritur një strukturë Antiterrori që shqyrton rastet e personave që janë larguar për atje dhe ata që kthehen. Shqyrtimet bëhen për lidhje të dyshuara me terroristë.

 

Një çështje me rëndësi për hetimin që ka nisur vite më parë nga ish-Prokuroria për Krimet e Rënda lidhet me personat që financuan shqiptarët që shkuan të luftonin për grupin terrorist të ISIS.

 

Për të hedhur dritë mbi këta persona, hetuesit e SPAK i kanë sytë tek, Brunilda Koçollari, Emanuela Vladi, Ruzhdije Balliu, Lavdie Kaca dhe Klotilda Zani.

 

Shefi i Anti-terrorit Gledis Nano pas kthimit në atdhe të 5 grave dhe 14 fëmijëve te tyre u shpreh se burrat e tyre ose janë vrarë, ose gjenden në burgjet e Sirisë.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara