Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

Një komunitet kinez në provincën e Prato, Itali, deklaroi se certifikata shëndetësore COVID-19 e zbatuar nga qeveria italiane ka shkaktuar ndëshkim të padrejtë për komunitetin. Komuniteti kinez u kërkoi autoriteteve të interpretojnë rregullat në mënyrë fleksibile.

 

(Rrjeti kinez i Deutsche Welle) – Komuniteti kinez në provincën e Prato është një nga komunitetet më të mëdha kineze në Itali. Popullsia kineze arriti në 25,000. Komuniteti kinez në Toskan City gradualisht është rritur së bashku me zhvillimin e industrisë lokale të tekstilit.

 

Që nga 15 tetori i këtij viti, qeveria italiane ka filluar të detyrojë prezantimin e certifikatave shëndetësore COVID-19 (të njohura edhe si “kalime jeshile”) në vendin e punës për të parandaluar epidemitë. Certifikata shëndetësore do të tregojë nëse mbajtësi është vaksinuar ose është shëruar nga koronavirusi, ose nëse ai ka një certifikatë negative të testit të virusit. Kjo masë është rezistuar dhe protestuar nga populli në shumë qytete të Italisë.

 

Komuniteti kinez në Toskan gjithashtu shprehu pakënaqësinë me këtë masë. Sepse shumë kinezë që jetojnë në këtë komunitet janë vaksinuar me vaksinën Kexing në Kinë. Sidoqoftë, vaksina Kexing nuk njihet nga Green Pass.

 

Luca Zhou Long, kreu i komunitetit Prato kinez, i shkroi Eugenio Giani, Kryetarit të Rajonit të Toskanës, duke i kërkuar atij të ndihmojë shumë kinezë të zgjidhin problemin e “burokracisë” që ndikon në punën e tyre.

 

Këtë të martë (19 tetor), Luca Zhou Long e publikoi këtë letër për folësin rajonal Jani për publikun. Ai shkruante në letër: “Natyrisht, situata aktuale po shkakton vështirësi të mëdha në prodhim. Nuk është për shkak se njerëzit nuk janë vaksinuar, por sepse nuk mund të marrin leje”.

 

Llojet e vaksinave të njohura aktualisht nga certifikata shëndetësore COVID-19 e Italisë përfshijnë: Pfizer/BionTech, Modena, Johnson & Johnson dhe AstraZeneca. Dhe vetë kryeministri italian Draghi shprehu dyshime për vaksinën Coxing.

 

Ai një herë tha në qershor të këtij viti: “Vaksina e Kinës… ka treguar se (efektiviteti) nuk është i mjaftueshëm.”

 

As qeveria italiane dhe as rajoni i Toskanës nuk i janë përgjigjur kësaj letre dashurie nga komuniteti kinez në Prato.

 

San Marino, i rrethuar nga Italia, miratoi përdorimin e vaksinës ruse satelitore V. Qeveria romake vendosi këtë javë që deri më 31 dhjetor, qytetarët e San Marinos të cilët janë vaksinuar me Rusinë dhe punojnë në Itali nuk kanë nevojë të kenë një leje jeshile. Tani komuniteti kinez Prato gjithashtu shpreson të gëzojë të njëjtin trajtim.  Rrjeti kinez i Deutsche Welle

 

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara