Friday 21 June 2024
Friday 21 June 2024

 

 

Presidenti rus Vladimir Putin, duke iu referuar sot situatës në tregun e energjisë së gazit në Europë, tha se Europa ishte përgjegjës për politikën e gabuar të KE që refuzoi kontratat afatgjata për furnizimin me gaz natyror me Rusinë dhe u kthye në tregjet vendore.

 

“Komisioni Evropian bëri një gabim kur donte të hiqte dorë nga kontratat afatgjata dhe iu drejtua tregtisë së gazit në bursë. Praktika e partnerëve tanë evropianë ka konfirmuar edhe një herë se ata bënë gabime. Ne ende po flisnim me përbërjen e mëparshme të Komisionit Evropian dhe e gjithë politika e tij ishte të hiqte qafe të ashtuquajturat kontrata afatgjata. Ata po përballeshin me kalimin në tregtinë e aksioneve të gazit dhe vërtetuan se sot është absolutisht e qartë se kjo politikë është e gabuar. Si rezultat, çmimi i gazit natyror ka thyer të gjitha rekordet historike: sot po afrohet 2,000 dollarë për mijë metra kub, që është më shumë se dhjetë herë më e lartë se çmimi mesatar i vitit të kaluar ,” tha presidenti rus.

 

Europa, e cila furnizon rreth një të tretën e nevojave të saj për gaz me furnizime nga Moska, ka thënë prej vitesh se dëshiron të diversifikojë burimet e saj të furnizimit, pa asnjë rezultat.

 

Presidenti rus tha gjithashtu se Rusia, bazuar në rezultatet e këtij viti, mund të furnizojë përsëri Evropën me hidrokarbure, përfshirë gazin, në sasi rekord. Në të njëjtën kohë, ai vuri në dukje se Rusia ishte dhe është një furnizues i besueshëm i gazit natyror në Azi dhe Europë, pasi i përmbush plotësisht të gjitha detyrimet e saj të përcaktuara në kontrata të tilla.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara