Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

Presidenti rus Vladimir Putin thotë se Rendi i Ri Botëror ka “korruptuar” “idealet e Internetit”.

Sipas tij  Rendi i Ri Botëror e shndërroi atë në një “burg global” me “sy për të vëzhguar gjithçka”.

Putin e dha këtë deklaratë, ndersa njoftonte se Rusia po krijon një “Internet të pavarur” të ri, që do të jetë i lirë nga prangat e Rendit të Ri Botëror.

Sipas tij Facebook, pas fillimit të algoritmit të ri po bllokon ndarjet e lajmeve, artikujve, lajmeve alternative etj, ndersa miliona abonentë po shikojnë përreth për të gjetur një alternative të vlefshme.

Me këtë algoritëm, që bllokon të gjitha lajmet dhe aksionet në grupe, Facebook sipas tij nuk është më një mjet i “lirisë” por tani detyron përdoruesit të sponsorizojnë duke paguar shuma të larta për të shpërndarë lajmet.

Putini denoncon këtë situatë duke deklaruar:

“Ajo që dikur ishte një instrument i lirisë për individin, ngadalë bëhet një instrument shtypjeje dhe në thelb, një formë shumë moderne e skllavërisë”.

Putin dhe Këshilli i Sigurimit po zhvillojnë një formë të re interneti, fillimisht për vendet e BRICS.

Sipas tij do të jetë plotësisht i pavarur nga korporatat dhe qeveritë elitare globale.

Ky sistem do të përdorej nga vendet e bllokut të BRICS, “Brazili, Rusia, India, Kina dhe Afrika e Jugut”.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara