Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Kryeministri i Libanit, Hassan Diab, ka njoftuar të hënën për dorëheqjen e qeverisë që i takon atij, pas shpërthimit që ka ndodhur në Bejrut më 4 gusht, duke lënë të vdekur mbi 200 persona.

Përgjatë fjalimit të tij, ai ka thënë se u bashkohet thirrjeve të popullsisë për të mbajtur përgjegjës ata që kanë nxitur “këtë krim”.

Deri më tani, tre ministra kanë dhënë dorëheqje, ndërkohë që ka pasur thirrje për largim të tërë kabinetit qeveritar.

Shumë persona kanë akuzuar liderët e Libanit për këtë shpërthim, i cili besohet të ketë ndodhur si pasojë e neglizhencës dhe korrupsionit.

Presidenti dhe kryeministri kanë thënë se shpërthimi ka qenë rezultat i ndezjes së 2,750 tonëve të nitratit të amonit, i cili është ruajtur në mënyrë të pasigurt për gjashtë vjet në portin e Bejrutit.

Përgjatë fundjavës, protestuesit kundër qeverisë kanë hyrë në ndërtesat e disa ministrive dhe janë përleshur me policinë.

Ky shtet ka qenë duke u përballur me probleme të thella financiare edhe para shpërthimit, meqë shumë familje është thënë se përballen me uri dhe varfëri.

Disa agjenci të Kombeve të Bashkuara kanë paralajmëruar për krizë humanitare nëse ushqimi dhe kujdesi shëndetësor nuk sigurohen shpejt.

Donatorët ndërkombëtarë janë zotuar për dhënie të 297 milionë dollarëve si ndihmë për Libanin, përmes një samiti virtual të organizuar nga presidenti francez, Emmanuel Macron.

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara