Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Qeveria gjermane ka arritur një konsensus për të vendosur ndalimin e flamurit të Hamasit, grupit militant palestinez. Masa ka për qëllim të dërgojë një “mesazh të qartë për qytetarët hebrenj” mes një rritjeje të incidenteve antisemitike.

 

Ndalimi i flamurit të Hamasit u raportua së pari nga gazeta Welt am Sonntag. Dalja citoi Thorsten Frei, nënkryetarin e zëdhënësit parlamentar të Unionit Kristian Demokrat dhe partisë Unioni Social Kristian (CSU).

 

Të dy partitë që kryesuan masën kanë arritur një konsensus me partnerin e tyre parlamentar, Partia Social Demokratike (SPD) e qendrës së majtë, tha zyrtari.

 

“Ne nuk duam që flamujt e organizatave terroriste të valëviten në tokën gjermane,” deklaroi Frei. “Unë jam shumë i kënaqur që SPD është bashkuar me nismën tonë. Duke vepruar kështu, ne mund t’u dërgojmë një sinjal të qartë qytetarëve tanë hebrenj “.

 

SPD thuhet se kishte shqetësime kushtetuese në lidhje me lëvizjen, por këto ndryshime u zgjidhën përfundimisht. Sipas një letre të parë nga gazeta që u dërgua nga Ministrja e Drejtësisë Christine Lambrecht (SPD) Ministrit të Brendshëm Horst Seehofer (CSU), partia besonte se propozimi fillestar nga CDU / CSU kishte “nevojë për rishikim”.

 

Ndërsa Gjermania nuk e ka përcaktuar atë si një grup terrorist, ky ishte emërtimi që Bashkimi Evropian i bëri Hamasit në fillim të viteve 2000. Berlini kishte ndërmarrë më parë veprime të ngjashme kundër grupeve të tjera pro-Palestineze dhe anti-Izraelit.

 

Në vitin 2019, për shembull, ai e quajti Hezbollahun me bazë në Liban – dhe krahët e tij ushtarakë dhe politikë – si një grup terrorist dhe ndaloi shfaqjen e flamurit të tyre. Ndryshe nga Gjermania, BE si një e tërë caktoi vetëm krahun ushtarak të Hezbollahut si një grup terrorist.

 

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara