Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Një nga ndërtesat më të larta të Kinës është evakuuar pasi nisi të lëkundej papritur, në një kohë që nuk u regjistrua asnjë tërmet në zonë.

 

SEG Plaza, gati 300 metra e lartë, trembi banorët e Shenzhenit, me kalimtarët që nisën të vraponin të tmerruar për t’iu larguar sa më shumë godinës.

 

Ndërtesa 79-katëshe u mbyll krejtësisht për arsye sigurie dhe autoritetet po hetojnë për të gjetur shkakun e lëkundjes.

 

Sipas Lu Jianxin, një kryeinxhinier në Korporatën e Shkencave të Ndërtimit të Kinës, tha se një shpjegim mund të jetë fenomeni i rrallë që shkaktohet nga rezonanca mekanike, që ndodh kur lëkundjet normale të strukturës përkojnë me një forcë të jashtme. Në këtë rast, lëkundja bëhet e ndjeshme”.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara