Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

 

Rajoni i Puglias në Itali rrezikon thatësirën. Ky territor në jug të Italisë është në kërkim të ujit me dy ide projekte.

 

Një prej tyre ka të bëjë me marrjen e ujit nga Shqipëria përmes një tubacioni në det që do të sjell ujë nga pjesa lindore e Shqipërisë drejt Puglias.

 

Ujërat e lumenjve Sele, Calore, Fortore, Pertusillo, nuk mjaftojnë më për rajonin e Puglias e ujësjellësi i këtij territori ka vënë alarmin për mungesën e tij që parashikohet të nevojitet të paktën 40% deri më vitin 2050.

 

Media ekonomike italiane “Il Sole 24 ore” informon se qeveria lokale e rajonit të Puglias kanë në konsideratë analizën e dy projekteve për sigurimin e nevojave të ujit në territorin e tyre,

 

Një prej projekteve është ndërtimi i një tubacioni i gjatë 80 km që do të marrë ujin nga pjesa lindore e Shqipërisë e përmes detit Adriatik do të mbërrij në rajonin e Puglias.

 

Projekti i dytë ka të bëjë me marrjen e ujit nga rajoni i Abruzzos, nga lumi Pescara i cili derdh çdo sekondë në det 30 deri në 40 metra kub ujë.

 

Këto dy projekte janë ende në fazën ideore të tyre por të përfshira në planin industrial e në asamblenë e aksionerëve të ujësjellësit të rajonit të Puglias, raporton ora.

 

Ujësjellësi i Puglias e mbylli vitin 2019 me një përmirësim financiar të të gjithë treguesve ekonomikë e me një fitim neti në 29.5 milionë euro e 31% më shumë se viti 2018.

 

Rajoni i Puglias ka tarifat më të ulëta të ujit në Evropë e 90% e fitimeve të ujësjellësit ri investohen në këtë sektorë.

Më shumë

Merkeli më e preferuar se Macroni për të drejtuar Evropën

Mijëra qytetarë të BE e vlerësojnë Gjermaninë si përfaqësuese të besueshme të interesave të tyre. Evropianët, madje edhe francezët do ta preferonin Merkelin si lidere përpara presidentit Macron, shkruan Auron Dodi. Kandidatët për kancelarë në zgjedhjet parlamentare këtë vit në Gjermani mund të ëndërrojnë për kuotat e mbështetjes të kancelares Merkel. Në fund të […]

Konfuzion në lidhje me hyrjen e personave të vaksinuar në BE

Rregullat e hyrjes në BE për njerëzit e vaksinuar janë të pakuptueshme, sepse çdo shtet anëtar bën të vetën. Nevojë për sqarim ka edhe për Ballkanin.   Çertifikata e vaksinimit e BE që hyri në fuqi zyrtarisht në 1 korrik është një dokument, i cili supozohet se lehtëson udhëtimet brenda BE. Por atë mund […]

Francezët ndëshkojnë Macron, partia e presidentit pikiatë në zgjedhjet rajonale!

Francezët mbështeten konservatorët në raundin e parë të zgjedhjeve rajonale duke i nxjerrë ata fitues me votën e tyre, e duke renditur në vend të pestë partinë e presidentit Emmanuel Macron.   Konservatorët e shohin kështu shumë më real shansin për ta përmbysur Macronin vitin që vjen. Partia e ish presidentit, Sarkozy, Les Republicans […]

Cila do të jetë politika e jashtme gjermane nën një kancelar Armin Laschet?

Konservatori Laschet dëshiron ta zhvillojë Evropën me një bërthamë shtetesh vullnetare, të orientuara te Gjermania dhe Franca. Ai ka për ushtrinë, Kinën e Rusinë pikëpamje të ndryshme nga Të Gjelbrit, shkruan Auron Dodi. Fjalimi programatik i Armin Lashetit, kryetarit të partisë së kancelares Merkel, CDU dhe kandidatit për kancelar të CDU/CSU-së i drejtohej si […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara