Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Konfirmohet rasti i parë me koronavirus në Qarkun Gjirokastër, duke shtrirë kështu vatrën e infektimit në këtë pjesë të vendit.

 

Bëhet fjalë për një emigrant 50-vjeçar, nga Mallakastra,  i cili ishte kthyer nga Greqia nëpërmjet pikës doganore të Kakavijës dhe  siç e kërkon rregullorja ai ishte karantinuar në hotelin-karantinë në Grykën e Këlcyrës, të rrethit Përmet.

 

Teksa ditën e djeshme i është bërë testi, sot ka dalë përgjigjia, duke rezultuar pozitiv me Covid-19 dhe u dërgua në karantinën e Durrësit.

 

Sakaq lidhur me këtë rast ka nisur hetimi epidemiologjik, për të zbuluar kontaktet e 50-vjeçarit.

 

24 prill 2020

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara