Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

Rekordi i temperaturës më të lartë në Tokë është regjistruar në shkretëtirën Sonora, që shtrihet në kufirin mes Meksikës dhe SHBA. Termometri atje ka shenuar plot 80.8 gradë Celcius.

 

Më parë statistikat kishin regjistruar Luginën e Vdekjes në SHBA, si vendi më i nxehtë me regjistrimin e një temperature të ajrit prej 56.7 gradë Celcius. Sipas autorëve të studimit, matjet e mëparshme kishin pasaktësi, mirëpo me satelitët e rinj të NASA-s regjistrimet kane qenë më të sakta, duke korrigjuar gabimet me 10 gradë.

 

Matjet janë korrigjuar edhe përsa i përket vendit më të ftohtë në Tokë. Nga të dhënat e fundit rezulton se në Antarktidë temperatura më e ulët e regjistruar ndonjëherë është -110.9 gradë Celcius.

 

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara