Saturday 2 March 2024
Saturday 2 March 2024

Ish kryeprokurori Adriatik Llalla fotografohet në Romë, ndërkohë që në Tiranë gjykata e dënoi me 2 vite burg

 

 

 

Gjykata e Posaçme e Apelit kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit la sot në fuqi dënimin e Gjykatës së Shkallës së Parë për ish Prokurorin e Përgjithshëm, Adriatik Llalla.

 

Ish Prokurori i Përgjithshëm është dënuar me 2 vjet burgim dhe 5 vjet përjashtim nga funksionet publike, pasi u shpall fajtor nën akuzat për “fshehje dhe mosdeklarim të pasurisë”.

 

Po ashtu atij do t’i konfiskohen edhe disa prona të vëna paraprakisht nën sekuestro 4 sipërfaqe toke, gjithsej 22 mijë metra katrore dhe 1 apartament në Durrës.

 

Zoti Llalla nuk ishte i pranishëm në seancën e sotme gjyqësore, ndërsa avokati i tij, Sokol Haziaj, tha se ish kryeprokurori gjendet në regjim spitalor. Avokati e quajti vendimin të padrejtë dhe tha se se do të ankimohej në Gjykatën e Lartë.

 

I pyetur nga Zëri i Amerikës nëse zoti Llalla gjendet në Shqipëri apo ka udhëtuar jashtë vendit, avokati Hazizaj tha se nuk e dinte ku ndodhej klienti i tij, por e përfaqësonte atë procedurialisht në bazë të prokurës dhe deklarimit të tij para gjykatës.

 

Ndërsa dokumentat mjekësore, që flasin për gjendjen e rënduar shëndetësore të ish kryeprokurorit avokati shtoi se ato ia sillnin në mënyrë periodike zoti Llalla dhe familjarët e tij.

 

“Dokumentat mjekësore të zotit Llalla, epikrizat, janë në formën origjinale të kërkuar nga ligji, janë marrë rregullisht nga qendra spitalore të Shqipërisë dhe Turqisë, ia kam treguar Gjykatës, por ajo nuk i ka marrë në konsideratë” – tha zoti Hazizaj.

 

Ai shtoi se edhe në seancën gjyqësore të 9 shtatorit kishte paraqitur në gjykatë një epikrizë të re me datë të freskët të fillimit të muajit.

 

Ish kryeprokurori Llalla nuk mori pjesë as në seancën gjyqësore të 9 shtatorit në Gjykatën e Posaçme të Apelit, kur edhe aty avokati deklaroi se mungesa vinte prej gjendjes së tij së rënduar shëndetësore.

 

Avokati shtoi se në Gjykatën e Lartë do të kërkonte ndryshimin e vendimeve të dy gjykatave të mëparshme dhe së dyti pezullimin e ekzekutimit të arrestit për shkaqet shëndetësore.

 

Ambasadorja e SHBA-ve në Shqipëri, Yuri Kim, shkroi në rrjetet sociale se ndjehej mirë që shikonte se drejtësia po punon kundër zyrtarëve të korruptuar. “Prokurorët duhet të vazhdojnë të ndërmarrin veprime kundër zyrtarëve, pa marrë parasysh sa të lartë apo të fuqishëm, të cilët keqpërdorin pozitën e tyre për t’u pasuruar. Askush nuk është mbi ligjin” – shkruan ambasadorja amerikane, Yuri Kim.

 

Vendimi i Gjykatës së Apelit është i formës së prerë dhe sipas procedurave, prokuroria urdhëron policinë të kryejë menjëherë arrestimin e të dënuarit.

 

Sipas rregullit, ankimi në Gjykatën e Lartë nuk pezullon arrestimin e tij, dhe procesi gjyqësor mund të vazhdojë paralel me burgosjen e të dënuarit.

 

Zoti Llalla u dyshua fillimisht për të paktën katër vepra penale; mosdeklarim i pasurisë, mosdeklarim i të hollave në pikat kufitare, shpërdorim i detyrës dhe pastrim i parave.

 

Por në fund të hetimeve gjithçka u reduktua te mosdeklarimi i pasurisë, i cili dënohet nga gjobë deri në 3 vjet burgim.

 

Hetimi pasuror ndaj zotit Llalla u bazua në të ashtuquajturin ligji Antimafia, sipas të cilit, barra e provës për të dëshmuar se pasuritë e sekuestruara janë të ligjshme, i takonte ish Prokurorit të Përgjithshëm.

 

Sipas gjykatës, pasuritë e tij janë rivlerësuar nga 2 deri 16 herë, duke bërë që vlerat e tyre të kapin shifra të larta.

 

Zoti Llalla u largua nga detyra në përfundim të mandatit në dhjetor të vitit 2017. Pak muaj më pas, Departamenti amerikan i Shtetit njoftoi se i kishte ndaluar atij dhe familjes së tij, hyrjen në Shtetet e Bashkuara, duke shpjeguar se Sekretari i atëhershëm i Shtetit Rex Tillerson, e miratoi masën e ndalimit për shkak të përfshirjes së ish zyrtarit shqiptar në raste të mëdha korrupsioni. Ai u bë zyrtari i parë shqiptar ndaj të cilit autoritetet amerikane zbatuan ligjin 7031, për përcaktimin e personave të përfshirë në akte të rënda korruptive. Më pas ky ligj u zbatua dhe ndaj ish deputetit Tom Doshi, ish kryetarit socialist të Bashkisë së Durrësit Vangjush Dako e së fundi dhe ndaj ish kryeministrit Sali Berisha. Edhe ndaj tyre, dhe familjeve të tyre, është marrë e njejta masë ndalimi për hyrjen në territorin amerikan

 

Ish Prokurori i Përgjithshëm, Adriatik Llalla, bëhet po ashtu i pari zyrtar i lartë që dënohet me burgim nga institucionet e reja të dala nga Reforma në Drejtësi.

 

 

 

Gruaja e Adriatik Llallës u tregon gishtin e mesit gazetarëve:

 

 

Policia e Shtetit nuk e gjeti në banesë ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. Me urdhrin e arrestimit në dorë të lëshuar nga SPAK forcat e rendit mësynë në banesën e tij në Tiranë, por dolën duarthatë.

Më herët në banesë mbërritën gazetarët dhe kamerat kanë fiksuar momentin kur bashkëshortja e tij mbërriti në shtëpi. Përpara se të hynte në banesë ajo u nxori gishtin e mesit gazetarëve të mbledhur para banesës tek rruga e Elbasanit.

Po sot në media qarkulloi një foto e Llallës duke pritur trenin në Romë.

Sipas të dhënave të sistemit TIMS rezulton që ai të ketë lënë vendin 2 javë më parë. Gjykata e Posaçme e Apeli e dënoi këtë të mërkurë me 2 vjet heqje lirie ish-kryeprokurorin.

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara