Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

Foka “balerinë” viziton jugun e Shqipërisë, “Monaka” shfaqet në Gjirin e Vlorës

Gjatë këtij sezoni veror në plazhet jugore të Shqipërisë janë parë shpeshherë gjallesa që nuk rriten në ujrat e deteve tona.

Para dy ditësh në brigjet e Karaburunit, një grup me delfinë dhuruan spektakël për turistët që po pushonin aty, teksa bënin lëvizje të njëpasnjëshme.

Por, më 30 korrik është parë në qytetin bregdetar të Vlorës edhe “Foka Monaka”.

Foka ‘Monka’ është rishfaqur në jugun e Shqipërisë pas disa muajsh mungesë.

Tashmë një tjetër banore e re i është shtuar gjirit të bukur të Vlorës, gjatë këtyre ditëve në kulmin e sezonit turstik.

18 mars 2020

 

Më shumë

Glasgou, premtime të pamjaftueshme për të ngadalësuar ndryshimin e klimës

Shkencëtarët kanë bërë paralajmërime të ashpra se mos arritja e një marrëveshjeje për shkurtime shumë më të thella në emetimet e gazeve që shkaktojnë efektin serrë do të rezultojë në ndryshime katastrofike dhe të pakthyeshme të klimës. Por, shpresat tashmë po zbehen se konferenca e OKB-së për klimën në Skoci do të rezultojë […]

Ruajtja dhe promovimi i vlerave të basenit ujor të Drinit

Nevoja gjithnjë e më e madhe për ruajtjen dhe promovimin e vlerave të ekosistemit të basenit të Drinit, ku përfshihen lumejtë Drin e Buna dhe tre liqenit; ai i Shkodrës, Prespës dhe Ohrit, bashkoi sot në pikën turistike të Shirokës, në bregun e liqenit, përfaqësues të organizatave mjedisore dhe studiues, si pjesë e […]

Ndotja e ajrit/ OBSH: Më i rëndë nga se mendohej, 7 milionë vdekje në vit

Kreu i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus ka konfirmuar që ndotja e ajrit është një fenomen më i rrezikshëm nga sa mendohej. Më të rrezikuarit janë ata që jetojnë në vende të varfra dhe mesatare, për shkak të mbështetjes në karburantet fosile për zhvillimin ekonomik. OBSH e barazon ndotjen e ajrit me […]

Ulja e emetimeve të gazeve gjatë 2020-ës nuk ndihmoi për klimën

Rënia e emetimeve të karburanteve fosile gjatë mbylljes së pandemisë globale të vitit të kaluar nuk ka ngadalësuar ritmin e ndryshimit të klimës dhe bota mbetet prapa synimeve për uljen e emetimeve të karbonit, bëhet e ditur në një raport të OKB-së.   Organizata Botërore e Meteorologjisë njoftoi se rënia e emetimeve të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara