Saturday 18 May 2024
Saturday 18 May 2024

 

 

Me afrimin e sezonit të dimrit, qytetarët në Korçë shprehen të revoltuar pas lajmit për rritjen e çmimit të energjisë elektrike. Shtresa me e prekur është ajo e pensionisteve. Sipas tyre, jetesa është bërë e papërballueshme, pas rritjes edhe të çmimit të bukës, gazit, druve për ngrohje dhe çmimeve të shportës.

 

Teksa dimri po troket në Korçë, çmimet e druve, naftës dhe gazit janë gjithmonë e në rritje. Nga 35 në 37 mijë lekë te vjetra një metër dru, nga 165 lekë që kushtonte me pare nafta sot është 180 lekë e gazi nga 60 lekë në 80 lekë, bëjnë që këto çmimet të jenë të papërballueshme për pensionistët në Korçë.

 

Juglindja e Shqipërisë njihet për klimën e saj të ftohtë e vështirësia shtohet këtë vit me rritjen e çmimeve të alternativave të ngrohjes, e më të prekurit janë pensionistët. Të pyetur nga kamera e Euronews Albania ata shprehen se rrija e çmimit të karburantit dhe gazi ua ka vështirësuar më shumë jetesën.

 

“Pensioni duhet të shkojë 350 mijë që t’ia dalim me këto çmimet që janë rritur. Jo më me 120 mijë lekë të vjetra. Drutë shkuan 40 mijë lekë, kubikë 25 mijë. Nuk është e përballueshme, por s’ke ç’ben, s’ke nga ja mban”, thotë një i moshuar për euronewsalbania.

 

“Pensioni nuk del. Unë ngrohem me energji elektrike, kjo me tremb. Po qe se ndërpritet dhe rritet çmimi në stratosferë, si t’ia dal? E vështirë”, thotë një tjetër.

 

Një familje në Korçë duhet të harxhojë mesatarisht afro 10 metër dru për t’u ngrohur në dimër, që e përkthyer do të thotë 400 mijë lek të vjetra. Ato familje që ngrohen me gaz apo mjete të tjera duhet afërisht të harxhojnë rreth 1 milion lek të vjetra. Çmimi i druve në Korçë sot varion nga 35-37 mijë lekë të vjetra, i gazit 80 lekë e i naftës 180 lekë.

 

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara