Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Rudy Giuliani, ish kryebashkiak i Nju Jorkut dhe avokat personal i Presidentit Donald Trump, ka lëshuar së fundmi një sërë akuzash të paprecedent në Fox News ndaj manjatit të financave, miliarderit hebreo-amerikan George Soros. Ai tha se miliarderi, i njohur për mbështetjen e tij për gjoja kauzën progresiste, në fakt do që të shkatërrojë qeverinë amerikane.  Arësyeja, sipas tij, është pasi në “filantropin”  hebreo amerikan ka një  “sick background”, një sfond të sëmurë.  Giuliani përmend se në kontekstin e donacioneve të Sorosit, bëjnë pjesë subvencionime të rëndësishme ndaj “Black Lives Matter”, një organizatë në SHBA e cila bën thirrje për përmbysjen e qeverisë së Shteteve të Bashkuara. Giuliani propozon që Presidenti i SHBA duhet t’a shpallë këtë organizatë si terroriste dhe  ilegale në SHBA e më tej të mos i lejohet Sorosit t’i bëjë asaj një donacion prej 150 milionë dollarësh. 

 

George Soros është akuzuar edhe më parë se në adoleshencën e tij ka qënë një bashkëpunëtor i nazizmit në vendin e tij të lindjes, Hungari. Në një intervistë prej 60 minutash, të viteve më parë (1998) Soros e ka pranuar rolin e tij prej Funktionshäftling (Kapo) gjatë Luftës së Dytë Botërore.  Jo rrallë, përtej definimeve me trajta raciste dhe antisemite, ai është përcaktuar si psikosociopat i denjë për manualet e psikologjisë. 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara