Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

Autoritetet shëndetësore ruse kanë urdhëruar ndërprerjen e përdorimit të respiratorëve Aventa-M, model i dhuruar edhe Italisë, pasi janë të lidhura me zjarrin e rënë në një qendër kurimi, ku qarku i shkurtër i tyre shkaktoi gjashtë të vdekur.

 

Enti rregullator i shëndetësisë, Roszdravnadzor, ndërpreu përdorimin e respiratorëve Aventa-M të prodhuar në prill 2020, në një fabrikë në Urale.

 

Në muajt e kaluar u dërguan në Itali, 150 modele të tilla, të destinuar për në spitalet e Bergamos dhe Milanos.

 

Respiratorët po përdoreshin për të kuruar pacientë në spitalet e Moskës dhe Shën Petërburgut, ku pak ditë më parë ra zjarr.

 

Këto respiratorë bënin pjesë edhe në një paketë ndihme ruse ndaj SHBA, të dërguara në fillim të prillit.

 

14 maj 2020

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara