Friday 19 July 2024
Friday 19 July 2024

 

Një gjykatë në Moskë ka shqiptuar masën e arrestit shtëpiak për dy muaj ndaj vëllait të Aleksei Navalnyt dhe disa ndihmësve të tij, teksa autoritetet po mundohen të prishin planet për protesta mbarëkombëtare gjatë fundjavës, lidhur me trajtimin e Navalnyt.

 

Navalny, një kritik i zëshëm i Kremlinit, gjendet në burg, pasi u arrestua në një aeroport të Moskës menjëherë pasi arriti nga Gjermania.

 

Vendimi i fundit ndaj bashkëpunëtorëve të Navalnyt më 29 janar, vjen pasi policia në Moskë ka njoftuar se planifikon të kufizojë lëvizjet në kryeqytetin rus dhe të mbyllë shtatë qendra të metrosë, me qëllim që të përgatitet për protesta të “paautorizuara” dhe që sipas autoriteteve janë “të ndëshkueshme”.

 

Navalny dhe bashkëpunëtorët e tij kanë planifikuar protesta më 31 janar, pas mbajtjes së protestave fundjavën e kaluar në dhjetëra qytete të Rusisë. Në protestat e javës së kaluar, pothuajse 4,000 protestues u arrestuan.

 

Në Moskë, protestat janë paraparë të mbahen në Sheshin Lubyanka, që gjendet në afërsi të selisë së Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), ku ka edhe zyrat administrata presidenciale.

 

Më 29 janar, një gjykatë në Moskë vendosi masën e arrestit shtëpiak deri më 23 mars për Oleg Navalnyn, që është vëllai i Aleksei Navalnyt dhe ndaj avokatit të tij, Lyubov Sobol dhe Oleg Stepanov, që është koordinator i Fondacionit anti-korrupsion të kritikut të Kremlinit.

 

Po ashtu, nën arrest shtëpiak për dy muaj është vendosur edhe anëtarja e grupit Pussy Riot, Maria Alyokhina dhe Anastasia Vaislyeva, që është kryetarja e Sindikatës së doktorëve.

 

Të gjithë të arrestuarit janë akuzuar për shkelje të masave kufizuese që janë vendosur për ta luftuar pandeminë.

 

Po ashtu, në mungesë është dënuar edhe bashkëpunëtori i ngushtë i Navalnyt, Leonid Volkov, për shkak të thirrjeve që ai u ka bërë adoleshentëve që të marrin pjesë në protesta, thanë autoritetet.

 

Aleksei Navalny u arrestua më 17 janar, pasi arriti në Rusi nga Gjermania, ku ishte trajtuar për helmim me agjentin nervor, Novichok. Për helmimin, Navalny e ka akuzuar presidentin rus, Vladimir Putin, por këto akuza janë hedhur poshtë nga Kremlini. REL

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara