Tuesday 5 March 2024
Tuesday 5 March 2024

 

 

Zyrtarë të lartë talebanë zbarkuan në Moskë për të marrë pjesë në një samit ndërkombëtar të organizuar nga Rusia. Në fokus të samitit janë zgjerimi i njohjeve ndërkombëtare për qeverinë talebane që mori kontrollin e vendit në muajin gusht, pas tërheqjes së plotë të ushtrisë amerikane.

 

Siguria e rajonit që vazhdon të rrezikohet nga destabiliteti, për shkak të grupeve terroriste si Shteti Islamik që vazhdojnë të jenë aktive, kryesisht në Afganistan. Krahas Rusisë, që përfaqësohet nga ministri i jashtëm Sergei Lavrov, pjesë e samitit janë zyrtarë nga 10 vende, përfshirë Kinën e Pakistanin, vendet e para që dhanë sinjale për njohjen e qeverisë së talebanëve.

 

Pjesëmarrjen në takim e refuzuan Shtetet e Bashkuara dhe për këtë Moska shprehu keqardhje. Megjithatë, kryediplomati rus Sergei Lavrov tha se samiti nuk është garanci se Moska i njeh liderët e rinj të Afganistanit. Sipas tij, Rusia kërkon të shohë nga talebanët dëshmi të një qeverisjeje të qëndrueshme dhe konform standardeve ndërkombëtare.

 

Analistët e shohin megjithatë, këtë samit si një përpjekje të Moskës për t’u rikthyer si faktor politik i rëndësishëm në rajon.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara