Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

 

Këshilltari kryesor i Shtëpisë së Bardhë për Covid-19, Anthony Fauci, po përballet me thirrjet për të dhënë dorëheqjen pasi dokumentet e sapo publikuara sugjeruan që agjencia e tij financoi kërkime ‘të rrezikshme’ lidhur me Institutin e Wuhan në Kinë, pavarësisht mohimeve të mëparshme.

 

Kërkesat për shkarkimin e këshilltarit shëndetësor vijnë pasi Intercept mori më shumë se 900 faqe materiale në lidhje me hulumtimin e koronavirusit të financuar nga agjencia Fauci-Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive (NIAID)-përfshirë kërkesat e papublikuara të granteve nga një organizatë me qendër në SHBA që i kaloi fondet federale Institutit të diskutueshëm të Virologjisë Wuhan (WIV) në Kinë.

 

Senatori republikan Rand Paul (Kentucky), i cili ka luftuar vazhdimisht me Faucin gjatë gjithë pandemisë Covid-19, njoftoi publikimin e dokumenteve në një postim të së martës, duke thënë se materialet “e bëjnë shumë të qartë se Fauci duhet të mbajë përgjegjësi.

 

Dokumentet e publikuara nga Intercept tregojnë se organizatës me qendër në SHBA, Aleanca EcoHealth, iu dhanë rreth 3.1 milionë dollarë financim të miratuar nga NIAID e Faucit – më vonë shuma u rrit në 3.7 milionë dollarë në total, sipas të dhënave të tjera qeveritare. Nga ai grant, 599,000 dollarë u dërguan në Institutin e Wuhan, veçanërisht për të financuar punën për ‘identifikimin dhe ndryshimin e koronaviruseve të lakuriqëve të naatës në natyrë që mund të infektojnë njerëzit’, sipas Intercept.

 

Aplikimi i grantit të firmës pranoi rreziqet e mundshme të paraqitura nga projekti, duke vënë në dukje se ‘puna në terren përfshin rrezik të lartë të ekspozimit ndaj SARS, CoVs ose të tjera koronaviruse ndërsa punoni në shpella me densitet të lartë të lakuriqëve të natës dhe potencialin që pluhuri fekal të thithet’.

 

Hulumtimi i përbashkët i Aleancës EcoHealth me WIV (Wuhan Institute of Virology) ka ngritur pyetje të tjera në lidhje me punën potencialisht të pasigurt në laboratorin Wuhan. Fauci ka mohuar në mënyrë të përsëritur se agjencia e tij financoi, drejtpërdrejt ose tërthorazi, çdo punë në WIV.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara