Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

Në foto: Kryetari i komunës së Podujevës Shpejtim Bulliqi, duke zbuluar memorialin të shtunën

 

 

Fondi për të Drejtën Humanitare në Kosovë i kërkoi komunës së Podujevës të korrigjojë një memorial të zbuluar së fundmi për pasagjerët e autobusit të vrarë në një sulm ajror të NATO-s në 1999 sepse ai nuk përfshin edhe emrat e viktimave serbe.

 

 

Fondi për të Drejtën Humanitare të Kosovës të mërkurën i bëri thirrje komunës së Podujevës që të shtojë emrat e 13 viktimave serbe në pllakën përkujtimore që përkujton 44 personat që humbën jetën kur një predhë e NATO-s goditi një autobus në një urë në Lluzhan më 1 maj 1999.

 

Memoriali u zbulua nga kryetari i komunës së Podujevës, Shpejtim Bulliqi, të shtunën, në 22-vjetorin e sulmit, por ai përkujton vetëm 31 viktimat shqiptare të Kosovës, tha FDH në një deklaratë.

 

“Mohimi i viktimave mbi baza etnike është një fyerje ndaj viktimave dhe familjeve të tyre dhe thjesht thellon përçarjet midis komuniteteve në Kosovë”, thuhej në deklaratë.

 

FDH gjithashtu shprehu shqetësim për institucionet lokale dhe shtetërore që kontribuojnë në “përforcimin e narrativave të njëanshme, që paraqesin versione selektive të historisë”.

 

Kryetari Bulliqi e mbrojti memorialin, duke pretenduar se ai tregonte se kishte pasur viktima të tjera të sulmit ajror sepse pas emrave të 31 shqiptarëve të Kosovës, një numër 32 është shënuar në pllakë ndjekur nga një elips.

 

“Në fund të pllakës ka tre pika, që do të thotë se ka edhe të tjerë”, tha ai për BIRN.

 

Bulliqi pretendoi se komuna po mbështetej në informacione nga një komision komunal, i cili nuk kishte informacione të konfirmuara për viktima të tjera të sulmit.

 

Ai nuk konfirmoi nëse memoriali do të azhurnohej nëse dalin emra të tjerë.

 

Duke iu përgjigjur komenteve të Bulliqit, Bekim Blakaj, drejtori ekzekutiv i FDH-së, tha për BIRN se përfshirja e tre pikave në pllakë nuk ishte “dinjitoze për viktimat”.

 

“Vendosja e tre pikave do të thotë që komuna e dinte se kishte viktima të tjera dhe se duheshin kryer më shumë hulumtime”, tha Blakaj.

 

“Është e papranueshme. Midis viktimave kishte fëmijë serbë, ashtu si kishte edhe fëmijë shqiptarë… Mund ta imagjinoni se si ndihen familjet e viktimave”, shtoi ai.

 

Autobusi që u godit ishte një shërbim i rregullt ekspres që lidhte kryeqytetin e Kosovës, Prishtinën, me Nishin në Serbi dhe disa prej udhëtarëve ishin fëmijë.

 

NATO shprehu keqardhje për vdekjet, por këmbënguli se ura ishte një shënjestër e ligjshme ushtarake.

 

Bombat e NATO-s vranë gabimisht civilë në disa raste gjatë fushatës ajrore 78-ditore të aleancës ushtarake perëndimore që synonte ta detyronte Sllobodan Millosheviçin t’i jepte fund shtypjes së dhunshme të forcave të tij ndaj shqiptarëve të Kosovës.

 

 

Më shumë

Kosova ftohet në takimin e lartë për demokraci

Kosova pritet të marr pjesë në takimin e lartë për demokraci që do të organizohet nga presidenti amerikan, Joe Biden më 9 dhe 10 dhjetor. Burime të Zërit të Amerikës konfirmuan pjesëmarrjen e Kosovës në këtë takim dhe sipas tyre, kjo u bë e ditur pas takimeve që presidentja Vjosa Osmani zhvilloi me […]

Mosnjohja e plotë e Kosovës, pengesë drejt NATO-s

Mosnjohja e Kosovës nga katër shtete evropiane që janë edhe pjesë NATO-s, është pengesa kryesore për anëtarësimin e Kosovës në këtë organizatë ndërkombëtare, u tha në Komisionin për Punë të Jashtme dhe Diasporë në Kuvendin e Kosovës.   Lidhur me anëtarësimin e Kosovës në NATO, para anëtarëve të këtij komisioni raportoi të martën […]

Kosova vendos sanksione për shtatë individë dhe një kompani për lidhje me Hezbollahun

Qeveria e Kosovës u vendosi sanksione shtatë afaristëve dhe një kompanie për lidhje me grupin ushtarak të Libanit, Hezbollah.   Ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla-Schwarz, tha se sanksionet vendosen në pajtim me Rezolutën 1373 të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ndaj shtatë individëve dhe një kompanie “për lidhjet e […]

Kërcënohet kryeministri i Kosovës Albin Kurti

Masa të shtuara të sigurisë janë parë të mërkurën mbrëma përreth shtëpisë së kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.   Zëdhënësi i qeverisë, Përparim Kryeziu, tha se kryeministri Kurti është kërcënuar dhe për këtë arsye, “si masë e kujdesit të shtuar, është rritur edhe niveli i tij i sigurisë. Institucionet e hetuesisë dhe sigurisë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara