Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara, Gjermanisë, Francës dhe Britanisë paralajmëruan Teheranin se përparimet e vazhdueshme bërthamore dhe pengesat ndaj punës së Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike do të rrezikojnë kthimin tek marrëveshja bërthamore e vitit 2015.

 

Gjatë një takimi të shtunën në Romë, ku po zhvillohet takimi i G-20-ës, kancelarja gjermane Angela Merkel, presidenti francez Emmanuel Macron dhe kryeministri britanik Boris Johnson thanë se mbështesin premtimin e Presidentit Joe Biden për t’i kthyer Shtetet e Bashkuara në marrëveshjen bërthamore me Iranin, nëse Irani bën të njëjtin hap.

 

Ish-presidenti Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja bërthamore me Iranin në vitin 2018. Presidenti Biden ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të rikthehen tek marrëveshja pasi Teherani të fillojë zbatimin e plotë të kufizimeve të përmendura në marrëveshje në lidhje me zhvillimin e armëve bërthamore.

 

Udhëheqësit amerikanë dhe evropianë përsëritën se kthimi në marrëveshjen bërthamore do të rezultonte në heqjen e sanksioneve që aktualisht po dëmtojnë ekonominë e Teheranit. “Ne i bëjmë thirrje Presidentit Raisi që të shfrytëzojë këtë mundësi dhe të kthehet në një përpjekje të besimit të mirë për të përfunduar negociatat tona si një çështje urgjente”, thanë ata në një deklaratë të lëshuar nga Shtëpia e Bardhë pas takimit.

 

Në deklaratë, gjithashtu thuhet se udhëheqësit e katër vendeve ndajnë “shqetësimin e madh dhe në rritje” se Irani “ka shpejtuar ritmin e hapave provokues bërthamore” pasi ndërpreu negociatat për kthimin në marrëveshjen bërthamore të vitit 2015.

 

Takimi i ashtuquajtur i formatit E3+1 në Romë erdhi pas njoftimit të Teheranit në fillim të kësaj jave se është gati të rifillojë negociatat para fundit të nëntorit.

 

“Ato janë planifikuar të rifillojnë”, u tha Biden gazetarëve kur u pyet se kur do të dëshironte të fillonin bisedimet për rikthimin tek marrëveshja bërthamore.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara