Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara do të zhvillojnë bisedime që në fokus do të kenë programin bërthamor të Teheranit.

 

Zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, tha se është planifikuar një takim me të dërguarin e posaçëm të SHBA -së për Iranin, Robert Malley.

 

Diplomati rus i tha agjencisë së lajmeve Tass më 8 shtator se Moska dhe Uashingtoni kanë planifikuar konsultime “për një kohë mjaft të gjatë”.

 

“Tani është e rëndësishme të mos bëhet asnjë gabim, pasi tashmë ka shumë probleme”, tha diplomati.

 

Reuters ka cituar një zyrtar të lartë amerikan i cili ka thënë në kushte anonimiteti se bisedimet do të zhvillohen me fokus “diplomacinë karshi programit bërthamor të Iranit”.

 

Departamenti i Shtetit njoftoi më herët se Malley do të udhëtonte në Moskë dhe Paris nga 7-10 shtator për t’u konsultuar me Rusinë dhe partnerët evropianë mbi “nevojën për të arritur një mirëkuptim dhe kthim sa më të shpejt të zbatimit të marrëveshjes bërthamore të Iranit me fuqitë botërore të vitit 2015”.

 

Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike (IAEA) ka konfirmuar raportet se Irani kishte rritur ndjeshëm kapacitetin e tij prodhues për 60 për qind uranium të pasuruar.

 

Për prodhimin e bombës bërthamore uraniumi duhet të jetë i pasuruar në shkallën 90 për qind.

 

Marrëveshja bërthamore, e njohur si Plani i Përbashkët Gjithëpërfshirës i Veprimit (JCPOA), ia kufizon Teheranit pasurimin e uraniumit në shkallën 3.67 për qind.

 

Irani pretendon se ambiciet e tij bërthamore janë vetëm për qëllime civile.

 

Sipas marrëveshjes midis Iranit dhe Britanisë, Francës, Gjermanisë, Kinës, Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, Teherani ra dakord të pezullojë shumë nga aktivitetet e tij bërthamore në këmbim të lehtësimit të sanksioneve.

 

Në vitin 2018, presidenti i atëhershëm Donald Trump tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga marrëveshja dhe bëri thirrje për një marrëveshje më të gjerë që do të përfshinte edhe kufizimin e aktiviteteve rajonale të Iranit dhe programin e raketave.

 

Presidenti Joe Biden, i cili mposhti Trumpin vitin e kaluar, ka thënë se ai dëshiron që Uashingtoni të ribashkohet me marrëveshjen bërthamore.

 

Më 27 gusht, Biden i tha kryeministrit izraelit, Naftali Bennett se në raport me Iranin ai e ka vënë “diplomacinë në rend të parë” në përpjekjen për të frenuar programin bërthamor të Iranit, por nëse negociatat dështojnë, ai do të ishte i përgatitur t’i drejtohej opsioneve të tjera.

 

Që nga muaji prill gjashtë raunde bisedimesh për ringjalljen e marrëveshjes së vitit 2015 janë mbajtur në Vjenë, por ato u ndërprenë pas zgjedhjeve iraniane në qershor.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara