Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

 

Shtetet e Bashkuara do të kthejnë mbi 17 mijë artefakte antike të plaçkitura pas pushtimit të Irakut nga SHBA në 2003, përfshi dhe një tabletë balte nga Eposi i Gilgameshit i cili daton 3.500 vite më parë, konfirmuan autoritetet irakiane të martën.

 

Dhjetëra mijëra objekte antike u zhdukën nga Iraku pas pushtimit nga forcat amerikane në 2003 me qëllim rrëzimin e regjimit të Saddam Husseinit. Shumë të tjera u plaçkitën ose u shkatërruan nga Shteti Islamik, i cili gjatë 2014-2017 sundonte një të tretën e vendit.

 

Autoritetet amerikane që po punojnë për rikthimin e këtyre sendeve me vlerë nënshkruan një marrëveshje me Bagdadin për të rikthyer objektet me një vlerë të çmuar historike nga tregtarë privatë dhe muze të ndryshme në Shtetet e Bashkuara, deklaroi Ministria e Kulturës së Irakut.

 

“Një tabletë asiriane pritet të kthehet nga Agjencia e Sigurisë Kombëtare të SHBA e cila aktualisht është nën një sërë procedurash ligjore. Ne shpresojmë ta rikthejmë sa më parë artefaktin e famshëm, e njohur si tableta e Gilgameshit,”, u shpreh ministri i Jashtëm Fouad Hussein.

 

Autoritetet gjetën tabletën e Gilgameshit në vitin 2019 pasi doli në një ankand dhe u ble nga një tregtar veprash arti në Oklahoma, e më pas u ekspozua në një muze në Uashington.

 

Eposi i Gilgameshit është një përrallë e sumerëve, një prej qytetërimeve më të rëndësishme të Mesopotamisë, dhe konsiderohet si një ndër veprat e para të letërsisë botërore.

 

Trashëgimia antike e Irakut është shkatërruar pas vitesh të tëra konflikti, plaçkitjesh e vjedhjesh, veçanërisht pas viteve 2014, ku mijëra sende me vlerë ende konsiderohen të humbura.

 

Me ndihmën e disa agjencive ndërkombëtare, autoritetet irakiane kanë arritur të gjurmojnë e të rikthejnë disa prej relikteve arkeologjike.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara