Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

SHBA përshëndesin vendimin e qeverisë së Tiranës pas vendimit që Shqipëria të strehojë qindra refugjatë politikë afganë.

 

SHBA përshëndesin vendimin e qeverisë së Tiranës për strehimin e përkohshëm të qindra refugjatëve politikë afganë, që kanë punuar me strukturat e ushtrisë amerikane dhe u kërcënohet jeta në Afganistan nga talebanët, që dje,(15.08) morën Kabulin dhe hynë në Pallatin e atjeshëm Presidencial.

 

Robert Menendez, kryetari i Komisionit për Marrdhëniet me Jashtë në Senatin Amerikan, në një postim në twitter shkruan se ” mirëpret vendimin e qeverisë shqiptare për t’u dhënë një strehë të sigurtë dhe të përkohshme atyre që ikin nga sulmet e talebanëve në Afganistan. Populli i Shqipërisë, që i tregoi sërish botës se çfarë  do të thotë “Besë” gëzon respektin dhe falenderimet tona,” thekson ai.

 

Edhe Madeleine Albright, ish-Sekretarja e shtetit, në adminsitratën e Presidentit Clinton, e ka përshëndetur vendimin e qeverisë së Shqipërisë dhe vendeve të tjera, që kanë pranuar të strehojnë refugjatët politikë afganë. ”Duhet të përqëndrohemi në shpëtimin e jetëve në Afganistan ndërkohë që SHBA po punojnë për evakuimin e atyre që janë në mënyrë të veꞔantë në rrezik nga talebanët. Jam mirënjohëse ndaj Shqipërisë, Kanadasë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut që kanë ofruar strehim për aleatët afganë, gratë aktiviste dhe drejtues të shoqërisë civile, Shpresoj, që ky shembull të ndiqet edhe nga vende të tjera,” shkruan në twitter Madeleine Albright.

 

 

Më shumë

Kuvendi i Berishës, shkarkon Bashën

Partia Demokratike ndodhet në një krizë të thellë ekzistenciale. Shenjat e krizës janë të dukshme. PD është sot e përçarë keqazi.   Demokratët janë rrjeshtuar në dy grupime kundërshtare: njëri me mbështetës të Sali Berishës, ish-liderit historik të PD, të shpallur “Person non grata” nga qeveria amerikane për “vepra korrupsioni që minojnë demokracinë në […]

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Shqipëri – Kosovë, pa ndalesa në kufi!

Në mbledhjen e përbashkët të dy qeverive, Kosovës dhe Shqipërisë që po mbahet sot në Elbasan, ministri i Brendshëm Bledi Çuçi shpjegoi tre marrëveshjet e arritura. Tre marrëveshjet synojnë lehtësimin e lëvizjes së qytetarëve në të dy anët e kufirit. “Dua ta filloj nga kjo e fundit që ka të bëjë me lejet e […]

Berisha për Zërin e Amerikës: Unë do marr PD-në, nuk bëj parti tjetër

Ish kryeministri dhe drejtuesi i Partisë Demokratike, Sali Berisha përjashton në mënyrë kategorike, krijimin e një force të re politike. Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ai shprehet i bindur se kuvendi i thirrur prej tij dhe mbështetësve të tij më 11 dhjetor do të shënojë një rithemelim të kësaj partie të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara