Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Një raport i qeverisë amerikane thotë se “energjia me impulse të frekuencave të radios” është shkaku i mundshëm i një sëmundje misterioze që ka prekur diplomatët amerikanë dhe familjet e tyre në ambasadat amerikane në botë.

 

Një komision i Akademisë Kombëtare të Shkencës, Inxhinierisë dhe Mjekësisë që hartoi studimin, tha se radio-frekueca me impulse është “mekanizmi më i besueshëm” për dëmtimet. Raporti u publikua të shtunën.

 

Lajmi për sëmundje misterioze doli fillimisht në vitin 2016 nga ambasada amerikane në Kubë. E quajtur “Sindroma e Havanës”, sëmundja u raportua më vonë nga ambasada amerikane në Kinë dhe ambasada të tjera amerikane në botë.

 

Sëmundja shoqërohet nga një gamë e gjërë simptomash, tha komisioni, “të tilla si një zhurmë e fortë, dhimbje veshi, presion intensiv i kokës ose dridhje, marramendje, probleme të shikimit dhe vështirësi të njohjes, dhe shumë nga të prekurit ende vazhdojnë të përjetojnë këto simptoma dhe probleme të tjera shëndetësore”.

 

Raporti thotë se “ndryshueshmëria domethënëse dhe heterogjeniteti klinik i sëmundjeve që prekin personelin e (Departamentit të Shtetit) lë të hapur mundësinë e disa faktorëve të shumtë për shkaktimin e simptomave, përfshi faktorë psikologjikë dhe socialë.”

 

Departamenti amerikan i Shtetit tha përmes një deklerate të shtunën: “Jemi të kënaqur me publikimin e raportit, të dhënat e të cilit mund të na ndihmojnë të arrijmë në një konkluzion përfundimar rreth asaj që ka ndodhur.” Raporti nuk shqyrton se kush është përgjegjës për sulmet, gjë që mbetet ende një mister. VOA

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara