Monday 15 July 2024
Monday 15 July 2024

 

Një avion luftarak “F-35A” i Forcave Ajrore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka rënë të martën në Florida.

 

Sipas një komunikate të lëshuar nga Baza e Forcave Ajrore në Eglit të Floridës, avioni “F-35A” i Flotës 58. ka rënë në orën 21:30 me kohën lokale teksa po ulej pas një fluturimi rutinë.

 

Bëhet e ditur se piloti i avionit ka shpëtuar duke u hedhur me parashutë dhe se një hetim i gjithanshëm ka nisur menjëherë lidhur me aksidentin.

 

Javën e kaluar, një tjetër avion luftarak “F-22 Raptor” pati rënë vetëm pak minuta pas ngritjes në fluturim nga e njëjta bazë ajrore.

 

Rrëzimi i dy prej avionëve më të shtrenjtë të Forcave Ajrore të SHBA-së brenda një jave ka tërhequr vëmendjen e tërë botës mbi bazën ushtarake në Eglit të Floridës.

20 maj 2020

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara