Wednesday 21 February 2024
Wednesday 21 February 2024

 

Sonte u shënua viktima e parë në Mal të Zi nga koronavirusi (Covid19).

“Mostra e fytit u mor pas mbërritjes së pacientit në Qendrën Klinike, dhe analizat konfirmuan që pacienti kishte COVID-19. Ky shtetas ishte në Serbi në gjysmën e parë të këtij muaji.

”Drejtori i Qendrës Klinike të Malit të Zi, Dr. Jevto Erakoviq deklaroi sonte se vdekja e parë nga koronavirusi është regjistruar në Mal të Zi dhe se bëhet fjalë për një 65-vjeçar Z.P.  i cili u pranua në Qendrën Klinike për Sëmundje Kronike pulmonare mbrëmë pas mesnatës, sipas një deklarate të përbashkët nga Qendra Klinike e Malit të Zi dhe Institutit të Shëndetit Publik.

Drejtori i ISHP Boban Mugosha njoftoi se deri më tani, 22 persona janë diagnostikuar me COVID19 në Mal të Zi. tvboin

 

22 mars 2020

 

 

 

 

Më shumë

Gjeloshaj: Joanikije të distancohet nga ata që kënduan për Kosovën

Kryetari i Komunës së Tuzit në Mal të Zi, Nik Gjeloshaj, i bëri thirrje mitropolitit të Kishës Ortodokse Serbe në Mal të Zi, Joanikije, që të distancohet nga ata që kënduan këngë nacionaliste me vargjet “Kur ushtria të kthehet në Kosovë”, gjatë shugurimit të tij, më 5 shtator.   Këto vargje mund të shihen […]

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë dhe dhe miratoi një rezolutë që ndalon mohimin e gjenocidit në atë qytet.   Shkarkimi i ministrit tij u bë me propozimin […]

Ua mori ushtria jugosllave, shqiptarëve të Malit të Zi u rikthehen pronat pas 30 vitesh

Shqiptarët e Malit të Zi, në Ulqin, kanë mbyllur një kalvar me pronat pas 30 vitesh.   Falë iniciativës së deputetit shqiptar atje, Genci Nimanbegu, Kuvendi i Malit të Zi ka votuar ligjin për kthimin e pronës së Valdanosit ish pronarëve.   Kjo konsiderohet një fitore e madhe për shqiptarët në Mal të Zi, […]

Shqiptarët gjatë pluralizmit në Mal të Zi

Në sesionin shkencor “Shqiptarët në Mal të Zi gjatë tri dekadave të fundit” u shpalosen analiza shumëdimensionale mbi proceset dhe dukuritë që kanë ndodhur gjatë pluralizmit në këtë vend.   Studiuesë të ndryshëm shfaqen pikëpamje dhe analiza mbi pozitën e shqiptarëve dhe për nivelin e integrimit të tyre në Mal të Zi.   […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara