Sunday 16 June 2024
Sunday 16 June 2024

U nxor nga spitali “San Martino” i Genova, Italica Grondona, 102-vjeçarja italiane, e njohur nga të gjithë si gjyshe Lina, e shëruar nga koronavirusi.

Lajmi u dha nga Presidenti i Liguria (Guvernatori), Giovanni Toti, i cili thotë se ka folur në telefon me gruan.

“Është bërë simbol i shpresës për të gjithë ne, por edhe një shembull se si të gjithë kurohen, pavarësisht moshës. Nuk ka dallime”, tha Toti.

Historia e saj ka përfunduar edhe në CNN, ku e moshuara është etiketuar si “malësorja”.

“Më falënderoi duke më thënë se ishte kuruar mirë dhe fjalët e saj më dhanë një forcë të pabesueshme. Jeta e secilit prej nesh është e çmuar, përfshi ajo e gjyshërve tanë, për të cilët po luftojmë çdo ditë! Për ne është thjesht një liguriane e fortë dhe rezistente dhe jo më kot shuan qirinjtë e ditëlindjes në tortën Panarello! Forca Lina dhe faleminderit… nuk është rastësi emri yt Italica, je një faqe e bukur e historisë sonë”, përmbylli mesazhin e tij Giovanni Totti.

 

29 mars 2020

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara