Thursday 18 April 2024
Thursday 18 April 2024

 

Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë koronavirus.

 

Shkencëtarët izraelitë kanë zhvilluar një maskë fytyre vetë-dezinfektuese, të ripërdorshme, pasi kërkesa për maska mbrojtëse është rritur në mënyrë dramatike që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

 

Maska u zhvillua në Fakultetin e Shkencës dhe Inxhinierisë së Materialeve të Teknologjisë-Izraelit të Institutit të Teknologjisë në Haifa (Technion-Israel Institute of Technology’s Faculty of Materials Science) nga një ekip shkencëtarësh i udhëhequr nga profesori Yair Ein-Eli, shkruan “The Jerusalem Post“.

 

Një kërkesë për patentë është paraqitur në Shtetet e Bashkuara, tha Technion në një deklaratë.

 

Ekipi hulumtues po bisedon me kompanitë industriale në lidhje me prodhimin masiv të maskave, sipas deklaratës. Në disa vende, kërkesa ka tejkaluar shumë furnizimin me maska për fytyrën në mes të pandemisë.

 

Ja se si funksionon maska: Një shtresë e fibrave të karbonit mund të nxehet duke përdorur një port USB me një burim aktual të ulët si një karikues telefoni në një proces që shkatërron viruset që mund të jenë akumuluar në maskë.

 

Në Izrael, veshja e maskës në publik është e detyrueshme, dhe ata që nuk janë në përputhje me protokollin mund të gjobiten. Izraeli Sot

 

Më shumë

Kongresi Botëror i Kanabisit dhe e ardhmja e industrisë

Këtë vit shteti i Nju Jorkut legalizoi marijuanën për përdorim personal. Kjo industri pritet të rritet në mënyrë dramatike, duke sjellë fitime dhe vende pune.   Më shumë se 200 kompani që morën pjesë në Kongresin Botëtor të Kanabisit dhe Ekspozitën e Biznesit, po përpiqen të investojnë.   Brian Benjamin, zëvendës guvernator i […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara