Thursday 20 June 2024
Thursday 20 June 2024

 

Paleontologët kinezë njoftuan zbulimin e një dinozauri të ri me një hark unik në formë fluture të rruazave dorsale të përparme, gjë që e bën atë të dallueshëm nga trodontidët e tjerë, bën të ditur “Xinhua”.

 

Ekipi hulumtues gjeti holotipin e tij në Rajonin Autonom të Mongolisë së Brendshme të Kinës veriore. Holotipi përbëhet nga një kranium pothuajse i plotë, me një gjatësi totale prej 12 cm dhe kocka fragmentare postkraniale.

 

Pei Rui, nga Instituti i Paleontologjisë dhe Paleoantropologjisë së Vertebrorëve në Akademinë e Shkencave Kineze, tha se dinozauri jetonte rreth 83 milionë deri në 70 milionë vjet më parë.

 

Zbulimi është i rëndësishëm për studimin mbi biodiversitetin e krijesave të gjalla në tokë dhe ndryshimin paleomjedisor në Azinë Verilindore, shtoi Pei.

 

Versioni “online” i zbulimit u publikua në “Cretaceous Research” në tetor. CRI

 

Më shumë

SpaceX nis raketën e parë me ekuipazh të përbërë vetëm nga civilë

FLORIDA – Miliarderi më i fundit ndër entuziastët e hapësirës u përgatit për nisjen të mërkurën së bashku me tre qytetarë të tjerë privatë në bordin e një anije raketë të kompanisë SpaceX, duke u bërë kështu ekuipazhi i parë i përbërë vetëm nga civilë, i lëshuar në orbitën e Tokës.   Kuarteti i […]

Bennet Nura, shqiptari i parë që do të shkojë në Mars

Bennet Nura 17 vjeçari nga Prishtina, është shqiptari i parë që tashmë i ka arritur emri në këtë planet.   Në vitin 2020 para se raketa AtlasV të niset për në planetin Mars, NASA ka hapur konkurs për të gjithë banorët e botës në rast të vërtetimit se aty do të mund të zhvillohet […]

Sonda e NASA ulet në planetin Mars

Në foto: Imazhi i parë i dërguar nga sonda “Perseverance” që arriti në Mars të ejten.     Sonda më e fundit e NASA-s zbriti të enjten në planetin Mars pas një udhëtimi që filloi korrikun e kaluar.   Hyrja e sondës në atmosferën marsiane filloi në 3:55 pasdite dhe kaloi me sukses një proces shtatë […]

Faraoni është vrarë në ‘ceremoni ekzekutimi’ – Studimi i teknologjisë së lartë

Ekspertët besojnë se Seqenenre Tao II, është vrarë pas kapjes në fushëbetejë 3,600 vjet më parë.   Një studim i tekologjisë së lartë ka ofruar të dhëna të reja për vrasjen e një faraoni që ka sunduar në Egjipt 3,600 vjet më parë, njoftonte ministria e antikiteteve të vendit.   Faraoni Seqenenre Tao […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara