Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Ditët e Qëndresës nisën të enjten me homazhe në memorialin e ngritur në qytetin e Shkodrës kushtuar mijëra ish të burgosurve politikë dhe atyre që u vranë nga regjimi komunist për shkak të bindjeve të tyre politike. Ditët e Qëndresës do të vazhdojnë gjatë dy ditëve te ardhshme me përkujtimin erevoltës së të burgosurve të Spaçit dhe revoltës së burgut të Qafë Barit, dy simbole këto të qëndresës antikomuniste në Shqipëri. Sipas Nebil Çikës, drejtues i Shoqatës antikomuniste të ish të burgosurve politikë, veprimtaritëjanë organizuar nga komiteti “Drejtësi dhe Paqe”, dhe një numër shoqatash joqeveritare.

 

“I quajmë “Ditë të Qëndresës” për të përkujtuar qëndresën antikomuniste të kombit dhe popullit shqiptar, një qëndresë e lavdishme, shumë e vështirë, duke patur parasysh diktaturën shumë të egër që kishte Shqipëria. Ne mendojmë se simbolika e qëndresës është më e fortë nga simbolika e vuajtjes. Ne qëndruam, prandaj vuajtëm”, tha Çika për VOA.

 

Komitetit “Drejtësi dhe Paqe” është nismëtar i kthimit në muze të ish burgut të Spaçit dhe atij të Qafë Barit. Drejtuesi i këtij komiteti, Luigj Mila, thotë se është e rëndësishme të informohen të rinjtë për krimet e komunizmit.

 

“Kanë kaluar 30 vite, por kontributi, sakrificat dhe vuajtjet e ish të burgosurve politikë, dhe jo vetëm të tyret, janë përsëri të gjalla sepse, për fatin e keq, kemi bërë pak për ta. Ne duhet t’i kujtojmë jo thjeshtë që të kujtojmë vuajtjet e tyre dhe baballarëve tanë, por edhe që të informojmë brezat e rinj për këto sakrifica”.

 

Mjeku Sander Marku vjen nga një familje e persekutuar nga regjimi komunist. Xhaxhai i tij është pushkatuar së bashku me 14 burra të tjerë nga Mirdita, ndërsa familja ka njohur vuajtjet në internim. Ai thotë se politika shqiptare duhet të jetë e qartë në qëndrimin e saj ndaj të kaluarës.

 

“Mesazhi do të ishte mirë që të dëgjohej nga politikanët shqiptarë, nga ata që përfaqësojnë institucionet e shtetit dhe të marrin shëmbuj nga vendet euro-atlantike, siç është rasti i Gjermanisë apo Polonisë, që i kanë dhënë zgjidhje situatave të tilla dhe kjo të bëhet edhe për Shqipërinë”.

 

Në Shqipëri kanë kaluar 30 vite nga shembja e regjimit komunisit dhe ende nuk janë zbardhur plotësisht krimet e komunizimit dhe as janë dënuar ato. Ndërkohë. gjurmët e krimeve janë zhdukur përgjate viteve, ndërsa pjesa më e madhe e dëshmitarëve janë ndarë nga jeta.

 

 

 

Më shumë

“Non-grata”, Berisha shkon me ‘Foltoren’ në SHBA

Të dielën e 5 dhjetorit ora 12:00 me orën lokale, do të zhvillohet ‘Foltorja’ e ish-kryeministrit Sali Berisha me shqiptarët e Amerikës. Njoftimin e ka bërë publik lideri historik i PD përmes një postimi në Facebook. Organizimi është bërë nga diaspora shqiptare në SHBA.   Takimi do të zhvillohet me video-konferencë njësoj sikur të […]

Dekriminalizim e dorëheqje, si mbetën 6 bashki pa kryetar

Vënia nën akuzë nga SPAK i kryebashkiakut të Mallakastrës, Qerim Ismailaj, dhe mënyra se si do t’i rrjedhë përballja me drejtësinë për akuzën e “falsifikimit”, nuk e përjashton mundësinë e ndërprerjes së mandatit të tij.   Por nga ana tjetër, në vend janë gjashtë bashki të cilat nuk e kanë një kryetar të […]

Shtyhet ngritja e komisionit të reformës zgjedhore

Miratimi i komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore është tërhequr nga seanca e sotme në Kuvendin e Shqipërisë.   Vendimi ka ardhur pas kërkesës së kreut të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushaj.   Kjo për faktin se palët ende nuk janë dakordësuar për objektin e komisionit të posaçëm të reformës zgjedhore. […]

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë

Kuvendi i Shqipërisë ratifikon konventën me Izraelin për shmangien e taksimit të dyfishtë. Ministrja e Financave Delina Ibrahimaj ka prezantuar në Kuvend projektligjin që do të votohet ditën e sotme mbi konventën e nënshkruar mes Shqipërisë dhe Izraelit.   Sipas saj kjo konventë do të bëjë që çdo shtetas apo biznes që zhvillon […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara