Sunday 21 April 2024
Sunday 21 April 2024

 

Gjatë një veprimtarie në përkujtim të 110 vjetorit të ngritjes së flamurit kombëtar në Deçiç dhe Kuvendit të Greçes, zhvilluar sot në Shkodër, Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, nderoi me titullin “Nderi i Kombit” prijësin dhe luftëtarin popullor të Kelmendit, Prek Cali. Gjithashtu, u nderuan me titullin “Kaloresi i Flamurit” edhe tre luftetare të tjerë të Malësisë së Madhe, për kontributin e tyre në mbrojtje të trojeve shqiptare.

 

Dekoratën e lartë, “Nderi i Kombit”, Presidenti Meta ia dorëzoi stërnipit të Prek Calit, Gjek Gjonajt, gjatë një veprimtarie të organizuar nga shoqata “Kanga jonë” në Shkodër.

 

Përmes kësaj dekorate, Presidenti Meta vlerëson kontributin e shquar të Perk Calit në mbrojtjen e kufijve shqiptar, në Kelmend të Malësisë së Madhe gjatë viteve 1911- 1926. Presidenti Meta tha se ai mbetet një nga figurat më të spikatura të kohës që, jo vetëm luftoi për të ruajtur të paprekur kufijtë e atdheut, por edhe udhëhoqi me drejtësi dhe urtësi popullin e tij.

 

“Kryengritja e malësisë dhe gjithë përpjekjet e popullit tonë për liri dhe pavarësi janë udhëhequr dhe drejtuar nga udhëheqës të zot, të pushkës e të penës, njëri prej të cilëve ishte dhe mbetet edhe Prek Cali”, deklaroi presidenti Meta.

 

Duke shprehur falenderime për vlerësimin ndaj Prek Calit, stërnipi i tij, Gjek Gjonaj, tha se kryengritja e Malësisë së Madhe e vitit 1911, e drejtuar nga Prek Cali, është e rëndesishme për kombin, sepse dëshmon qendresën popullore në mbrojtje të trojeve shqiptare.

 

“Për ne, si pasardhësit e tij, e vlerësojmë shumë mirënjohjen e meritave që i ka bërë Presidenti i Shqipërisë Ilir Meta kësaj figure madhore, jo vetëm të Kelmendit, Malësisë së Madhe, por edhe të gjithë shtetit shqiptar”, tha ai.

 

Ndërsa Rrok Gjolaj, nip i Prek Ded Gjolaj, këshilltar për arsimin në Mal të Zi, u shpreh se figurat e shquara të malësisë kanë dhënë një kontribut të shquar për çështjen kombëtare, ndaj meritojnë të nderohen me respekt.

 

“Vlerësoj shumë lart kontributin e figurave te shquara të Malësisë së Madhe, duke fillu nga Prek Cali i Kelmendit, Kol Maçi i Hotit, Pretash Zeka i Grudës edhe gjyshi im Prek Deda Gjonaj nga Gruda. Ata kanë lanë kontribut të jashtëzakonshmëm, në kohëra të caktuara, për historinë e malësisë dhe të gjithë Shqipërisë”, tha zoti Gjolaj.

 

Prek Cali gjatë viteve 1908-1912 udhëhoqi kryengritjet antiosmane të kelmendasve. Në gusht të 1920 mori pjesë në Luftën e Koplikut, ndërsa në janar të vitit 1945 udhëhoqi kryengritjen antikomuniste të Kelmendit, pas shtypjes së të cilës, në mars të po atij viti, u pushkatua bashkë me 13 burra të tjerë të malësisë.

 

 

Më shumë

Abedin D. Çiçi, babai i hortikulturës Shqiptare

Lindi në Nepravishtë të Gjirokastrës më 28 nëntor 1911. Shkollën e mesme e kreu pranë Shkollës Teknike të Tiranes me nota të shkëlqyera. Vitet 30’ do ta gjenin atë në Itali, në Firence, në Institutin Pomoligjik (Hortikulturës) dhe nga vlerësimet e shkëlqyera pranë këtij Instituti rikthehet të punojë në atdhe për të ngritur fidanishtet […]

Akademikët dhe intelektualët në Filatelinë Shqiptare për vitin 2021

– Akad. Kristo Frashëri, akademik Shaban Demiraj, prof. Ramadan Sokoli, aktori Sandër Prosi; shkrimtari dhe përkthyesi Vexhi Buharaja   Filatelia shqiptare ka nderuar për veprën e tyre akademikët dhe intelektualët shqiptarë me emetimin në pullat e postës. Pullat e postës me portretet dhe emrat e akademik Kristo Frashërit, akademik Shaban Demirajt, studiuesit Ramadan Sokoli, […]

Anëtarë të Akademisë së Shkencave të nderuar ndër vite nga Filatelia Shqiptare

-Akademikët Aleks Buda, Dritëro Agolli, Dhimitër Shuteriqi, Ismail Kadare, Mahir Domi, personalitete të shquara në fushën e shkencës dhe krijimtarisë   Akademikët Aleks Buda, Dritëro Agolli, Dhimitër Shuteriqi, Ismail Kadare, Mahir Domi, personalitete të shquara në fushën e shkencës dhe krijimtarisë janë vlerësuar ndër vite nga Filatelia Shqiptare. Emrat dhe portretet e tyre vit […]

Petro Nini Luarasi – Veprimtari i Rilindjes Kombëtare dhe Mësuesi i Popullit

Petro N. Luarasi lindi në Luaras të Kolonjës më 1865. Mësimet e para në gjuhën shqipe i mori kur ishte nxënës në shkollën e Qestoratit nga mësuesi Koto Hoxhi. Më 1887 hapi në Ersekë shkollën e parë shqipe dhe më 1892-1893 shkollat shqipe në krahinën e Kolonjës dhe të Vakëfeve. Ishte mësues dhe drejtor […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara