Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

Shtetet e Bashkuara njoftuan vendosjen e forcave shtesë ushtarake në Arabinë Saudite, për ta forcuar mbrojtjen e Mbretërisë pas sulmit të 14 shtatorit në rafineritë e saj të naftës.

Për ato sulme, Uashingtoni dhe Rijadi kanë fajësuar Iranin. Vendosja e madhe përfshin aeroplanë luftarakë. Ndërsa numri i ushtarëve amerikanë në Arabinë Saudite arrin në 3,000, raporton KTV.

“Arabia Saudite ka pranuar të na paguajë për gjithçka që ne po bëjmë për t’i ndihmuar ata dhe ne e vlerësojmë atë”, tha presidenti amerikan, Trump.

Tensionet mes SHBA-së dhe Iranit janë rritur në nivele të reja që nga maji i vitit 2018, kur Administrata Trump u tërhoq nga një marrëveshje bërthamore ndërkombëtare e 2015-s me Teheranin.

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara