Monday 22 July 2024
Monday 22 July 2024

 

 

Kryeministrja lituaneze Ingrida Simonyte ka njoftuar se qeveria e saj do të vendosë “një barrierë shtesë” në kufirin mes Lituanisë dhe Bjellorusisë për të ndaluar hyrjen e imigrantëve në vend nga Bjellorusia. Siç njofton korrespondenti i Zërit të Amerikës, Vladislav Andreev nga kufiri Lituani-Bjellorusi, Lituania po përjeton një rritje të konsiderueshme të numrit të imigrantëve të paligjshëm që kalojnë kufirin, mbi 1300 në gjysmën e parë të vitit 2021, krahasuar me vetëm 80 në vitin 2020.

 

 

“Po shkojmë në një nga pjesët më pak të mbrojtura të kufirit Bjellorusi-Lituani që imigrantët e paligjshëm përdorin më shpesh për të hyrë në Lituani. Dikur atje ka pasur një pikë kontrolli, por për shkak të COVID,-it është mbyllur prej një viti e gjysmë. Të paktën ka akoma gardhe dhe kamera, ndërsa pjesa tjetër e kufirit ka ose gardhe të vogla ose një shteg kalimi “, thotë roja kufitare Dainius Vaitekėnas.

 

Çdo ditë rojet kufitare lituaneze ndalojnë dhjetra imigrantë të paligjshëm, kryesisht nga Afrika dhe Lindja e Mesme, ndërsa përpiqen të futen në Lituani nga Bjellorusia.

 

“Mendoj se po sillen këtu ndoshta me automjete, sepse mund të shihni se bari është rrafshuar në anën e Bjellorusisë. Ne jo gjithmonë i ndalojmë ata në kufi, ndonjëherë ata arrijnë të futen më thellë në vend, por vetëm disa kilometra. Nuk arrijnë shumë larg”, thotë roja kufitare.

 

Aktualisht mbi 2000 refugjatë jetojnë në kampe të improvizuara në Lituani dhe rrjedha e imigrantëve nuk po ngadalësohet.

 

“Ne kemi ardhur nga Bjellorusia. Nuk kisha zgjidhje! Vendi im është në luftë dhe unë doja të shkoja në një vend më të mirë, më të sigurt për mua, ku mund të jetoj në paqe. Çdo vend, ndoshta në Gjermani”, thotë një refugjat nigerian.

 

Lituanezët që jetojnë pranë kufirit janë në një situatë të vështirë. Disa kundërshtojnë kampet me çadra. Të tjerët po ndihmojnë autoritetet të përballojnë fluksin e papritur.

 

“Ishte e papritur për të gjithë ne. Për fshatin tonë, për autoritetet, për të gjithë Lituaninë. Shumë njerëz po përpiqen të ndihmojnë. Për shembull, refugjatët nuk pinë ujë çezme, dhe ne të gjithë këtu në fshat pimë atë ujë. Pra duhet t’u sjellim ujë nga burimi”, thotë kryetarja e komunës Vidyanay, Genė Rmashkene.

 

Ministri i Mbrojtjes i Lituanisë Arvydas Anušauskas shkoi në kufirin me Bjellorusinë për të mbikëqyrur ndërtimin e një gardhi me tela me gjemba. Ai tha se ushtria lituaneze do të ndihmojë me çfarë të mundet.

 

“Në një situatë ekstreme mund të thirret ushtria për t’u ofruar ndihmë institucioneve tona komunale dhe shtetërore. Kjo është situata në të cilën jemi gjendur tani. Më parë, ne kemi ndihmuar me logjistikën dhe kemi ndërtuar një kamp çadrash. Por ne mund të ofrojmë më shumë ndihmë – dhe do ta bëjmë një gjë të tillë”, thotë ai.

 

Përveç qyteteve me çadra, një numër i vogël imigrantësh janë vendosur në hotele të zbrazëta. Atyre u jepet ushqim dhe artikuj të tjerë të domosdoshëm në pritje të seancave të azilit. VOA

 

Më shumë

Lira në rënie drastike, të huajt dynden për të blerë banesa në Turqi

Shitjet e banesave në Turqi për të huajt u rritën me 48.4% në një nivel rekord në nëntor, sipas shifrave zyrtare të publikuara sot, pasi një rënie e lirës turke bëri që blerjet të jenë dukshëm më të lira për ata që blejnë me valutë “të fortë”.   Tregu i pasurive të paluajtshme […]

BIRN hap ekspozitën në nder të gazetarëve të vrarë në luftërat në Ballkan

  Rrjeti Ballkanik i Gazetarisë Investigative do të hapë një ekspozitë dhe do të botojë një libër që përkujton gazetarët dhe punonjësit e medias që u vranë gjatë dhe menjëherë pas shpërbërjes së përgjakshme të Jugosllavisë.     Një ekspozitë e BIRN, e titulluar “Last Despatches”, do të hapet në Sarajevë më 14 dhjetor […]

Maqedoni e Veriut: Alternativa bëhet pjesë e koalicionit qeveritar

Partia opozitare Alternativa është bërë pjesë e koalicionit qeveritar në RMV. Kryeministri Zoran Zaev dhe kryetari i Alternativës Afrim Gashi kanë nënshkruar marveshjen 9 pikëshe për hyrjen e Alternativës në Qeveri.     Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev tha se kjo marrëveshje paraqet një qëndrueshmëri politike për të hapur negociatat me BE-në, […]

Kosovë-Serbi: Normalizim i marrëdhënieve apo bllokim?

Kosova dhe Serbia në javën e fundit ashpërsuan retorikën politike me akuza dhe kundërakuza dhe ndaluan vizitat e ndërsjella të zyrtarëve qeveritarë, duke bërë kështu që të reagojë edhe Bashkimi Evropian. Autoritetet e Prishtinës i ndaluan hyrjen në Kosovë kreut të Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviç, njëherësh edhe drejtues i […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara