Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Për shkak të krizës me koronavirusin do të shtyhet afati për parashtrimin e ofertave për investitor strategjik për centralin atomik elektrik “Belene”, tha para Radios Kombëtare Bullgare Ministrja e energjetikës Temenuzhka Petkova. Pesë kompanitë, të cilat kanë treguar interes të dorëzojnë ofertë me karakter detyrues, vazhdojnë të interesohen për projektin.

 

Projektet e gazit “Rryma Ballkanike” dhe interkonektori Greqi-Bullgari vazhdojnë të zhvillohen sipas afateve të përcaktuara.

 

Sipas Ministres Petkova Bashkimi Evropian nuk do të heqë dorë nga qëllimi përfundimtar – të bëhet lider në luftimin e ndryshimeve klimatike. Në lidhje me këtë politikë Bullgaria e ka pozitën e vet – kornizë, e cila është prezantuar para Brukselit.

 

Termocentralet, të cilat punojnë me qymyr, do të vazhdojnë të jenë të rëndësishme për ekonominë bullgare. Petkova shpjegoi se nuk ka pasur vërejtje nga ana e Komisionit Evropian për to, vetëm kemi marrë rekomandime për rritjen e pjesës së burimeve të ripërtërishme energjetike nga 25% deri në 27%.

 

Radio Bullgaria

 

20 mars 2020

 

Më shumë

Përshkallëzim i luftës për pushtet

Presidenti i Bullgarisë Radev ka kërkuar dorëheqjen e qeverisë për shkak të sjelljes “mafioze”. Në këtë mënyrë ai reagoi ndaj bastisjeve të fundit në zyrat presidenciale.   “Dalja nga situata e tanishme është: Dorëheqja e qeverisë dhe prokurorit të shtetit”, deklaroi presidenti i Bullgarisë Rumen Radev, në një paraqitje televizive pas bastisjeve të fundit […]

Covid-19 në Bullgari: Dita 38

Doli nga spitali infektuari më i ri në Bullgari – djalë 1 vjeç 713 janë rastet e Covid-19 në Bullgari, njoftoi Shtabi Operativ Kombëtar. Më 14 prill u regjistruan 18 raste të reja. 12 prej tyre janë në Sofje, 1 në Pllovdiv, 2 në Smoljan, 3 në Kjustendill. 209 prej pacientëve janë të hospitalizuar. 29 […]

41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar Georgi Ivanov

Më 10 prill mbushen 41 vjet nga fluturimi i kozmonautit të parë bullgar. Në këtë datë në vitin 1979 në orën 20:30 sipas orës lokale të Moskës është lëshuar në orbitën e Tokës anija kozmike “Sojuz-33” me ekuipazh ndërkombëtar – komandanti rus Nikollaj Rukavishnikov dhe studiuesi bullgar Georgi Ivanov. Fluturimi i tyre ka vazhduar 1 […]

Shkencëtarë bullgarë kanë përpunuar filtër kundër COVID-19

Shkencëtarë bullgarë kanë krijuar një filtër për pastrimin e ajrit prej ndotësve mekanikë, kimikë dhe biologjikë. Sistemi me ciklon fluidësh është një përpunim bullgar dhe është një teknologji e gatshme për asgjësimin e viruseve dhe baktereve – përfshin këtu dhe COVID-19, tha për BNR doktoranti Viktor Stojanov. Efikasiteti i teknologjisë është mbrojtur me një sërë […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara