Friday 12 April 2024
Friday 12 April 2024

 

SPAK ka publikuar raportin e punës që ka kryer nga Janari deri në Dhjetor të 2020-s. Një detaj tejet interesant që është i zbardhur në raport është se Prokuroria e Posaçme ka përgjuar 1175 autorë të dyshuar apo persona që kanë dijeni për vepra penale. Si rezultat i këtyre metodave special të hetimit janë ndaluar, rreth 171 të dyshuar për kryerje të veprave penale të ndryshme.

 

Nëpërmjet përgjimeve organi i akuzës ka zbardhur disa çështje korrupsioni, por edhe të trafikut të drogës. Përgjatë vitit 2020, Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka përdorur metodën e përgjimit për 91 procedime penale. Për periudhën 1 vjeçare Bërthama Komanduese Elektronike në administrim të Prokurorisë së Përgjithshme, ka ekzekutuar në interes të çështjeve penale nën hetim nga SPAK, 391 autorizime të Prokurorit për lejim përgjimi.

 

Po ashtu Gjykata e Posaçme ka dhënë 157 vendime lejim përgjimi, 344 vendime vleftësimi të përgjimeve dhe në përfundim 442 vendime për zgjatje të afateve të përgjimeve. Zyra e përgjimeve të Prokurorisë së Posaçme, e cila ndodhet në Prokurorinë e Përgjithshme për arsye sigurie. Kjo zyrë është e ndarë në 7 poste dhe aty OPGJ-të kryej detyrën e tyre për llogari të SPAK.

 

Më shumë

Rreziku nga sulmet kibernetike

Siguria kibernetike po bëhet çdo ditë e më shumë një fushë që kërkon fuqi punëtore të specializuar. Ndaj Ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, si drejtues i institucionit që shumë shpejt do të marrë drejtimin për garantimin e mbrojtjes kibernetike përshëndeti pjesëmarrësit në aktivitetin inovativ “Cyber Camp Albania”, ku ftoi të rinjtë të orientojnë karrierën […]

4 – Dhjetori, Festa Kombëtare e Forcave të Armatosura Shqiptare

Me propozimin e Isa Boletinit, më 4 dhjetor 1912, Mehmet pashë Dërralla u zgjodh ministër i Luftës në Qeverinë e Përkohshme, duke fituar 42 vota dhe duke u radhitur i treti pas Luigj Gurakuqit me 54 vota dhe Myfit Bej Gjirokastrës (Libohovës) me 52 vota. Ministri i Luftës Mehmet pashë Dërralla duke bashkëpunuar me […]

Një shqiptar në krye të Arqipeshkivisë së Tiranës dhe Durrësit

Papa Françesku emëroi sot (30 nёntor 2021) imzot Arjan Dodaj, kryeipeshkëv të ri të kryedioqezës së Tiranë-Durrësit. Imzot Dodaj është kryeipeshkvi i tretë i kësaj Kishe në periudhën pas rënies së komunizmit, pasardhës i imzot Rrok Mirditës dhe i imzot George Frendos.   R.SH. – Vatikan   Dorëheqja dhe emërimi i Kryeipeshkvit Mitropolit […]

Mbi 17’000 shqiptarë e festuan Pavarësinë jashtë atdheut

Një numër i konsiderueshëm shqiptarësh kanë zgjedhur t’i kalojnë festat e nëntorit jashtë atdheut.   Stambolli ishte destinacioni kryesor për të kaluar pushimet 4-ditore që erdhën nga festat e Pavarësisë dhe Çlirimit.   “Stambolli është shitur në masë, gati  muaj përpara, pra në fund të tetorit të gjitha grupet e Stambollit kanë qenë të […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara