Monday 4 March 2024
Monday 4 March 2024

 

Rreth 6 mijë marokenë kanë hyrë në Spanjë në enklavën Ceuta në Afrikën Veriore gjatë të hënës, një pjesë e madhe duke notuar.

 

Mbi 1 mijë prej tyre ishin minorenë, thanë zyrtarë të qeverisë së Madridit. Sipas raportimeve, një emigrant ka humbur jetën gjatë kalimit të kufirit. Kjo ka shtuar tensionet diplomatike mes të dyja vendeve.

 

Spanja ka çuar trupa ushtarake që patrullojnë me tanke pranë kufirit me Marokun për të ndaluar hyrjen e shumë emigrantëve të tjerë të paligjshëm. Pamjet e shpërndara nga mediat, tregojnë momentet kur forcat e sigurisë rrethojnë me mjete të rënda disa emigrantë në një zonë plazhi. Pas kapjes nga ushtria ata ndahen në dy grupe, të rriturit vendosen në një stadium, ndërsa minorenët në një ndërtesë industriale.

 

Pas procedurave ligjore, emigrantët do të deportohen për në Marok.

 

Më shumë

Vazhdojnë vuajtjet e mijëra emigrantëve në kufirin Poloni-Bjellorusi

Polonia po përballet me një krizë të madhe emigrantësh ndërsa mijëra njerëz po përpiqen të hyjnë në territorin e saj nga Bjellorusia. Autoritetet polake kanë krijuar një të ashtuquajtur “zonë përjashtimi”, ku nuk lejohen të futen vullnetarët që duan të ndihmojnë emigrantët që mbërrijnë në tokën e Bashkimit Evropian. Korrespondenti i Zërit të Amerikës […]

Sa mirë i mbron BE gazetarët?

Kur Daphne Caruana Galizia u vra në një sulm me bombë me makinë më 16 tetor 2017, kjo shkaktoi shqetësim jo vetëm në Evropë, por në mbarë botën. Por gazetarja malteze nuk është e vetmja që i është dashur të paguajë me jetën e saj për hulumtimet e saj mbi korrupsionin dhe pastrimin […]

Si në Luftën e Ftohtë – Bjellorusia bllokon DW

Për herë të parë që pas fundit të Luftës së Ftohtë bllokohet informimi nga Deutsche Welle në hapësirën post-sovjetike. Bjellorusia e ka bllokuar median për botën e jashtme. Ç’qendron pas kësaj?   Kjo shënon një pikë-kthese. Mbi 30 vjet Deutsche Welle ka transmetuar pa u penguar programet e saj në BRSS dhe në republikat […]

Gratë në ndërtim – Mungesë punëtorësh të kualifikuar në Gjermani

Industria e ndërtimit ka një problem të madh me mungesën e fuqisë së kualifikuar punëtore – kjo edhe për faktin se punëson shumë pak gra. Çfarë duhet bërë për të ndryshuar gjendjen?   “Püppi në punë” është një influencere e njohur në punën e saj të dytë. Gruaja e re me flokë të kuqe […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara