Friday 14 June 2024
Friday 14 June 2024

 

Konferenca Globale e Internetit Industrial 2020 (GIIC), me temë fuqizimin e një ekonomie me cilësi të lartë dhe nxitjen e drejtuesve të rinj në rritje, startoi të dielën në Shenyang, kryeqendra e provincës Liaoning në Kinën Verilindore, njofton “Xinhua”.

 

Konferenca ka mbledhur studiues dhe mbi 30 udhëheqës të industrisë nga Kina dhe jashtë saj, për të diskutuar mbi aplikacionet dhe mënyrat e reja të internetit industrial në parandalimin dhe kontrollin e epidemisë Covid-19, si dhe ndihmën e ndërmarrjeve për të rifilluar punën dhe prodhimin.

 

Konferenca gjithashtu do të theksojë se si interneti industrial mund të promovojë modelin e ri të zhvillimit të “qarkullimit të dyfishtë” të Kinës, në të cilin tregjet e brendshme dhe të huaja plotësojnë dhe përforcojnë njëra-tjetrën, me tregun e brendshëm si shtyllë kryesore.

 

Ekspozitat e konferencës paraqesin demonstrime ndërvepruese të aplikacioneve 5G.

 

Eventi u organizua nga Ministria kineze e Industrisë dhe Teknologjisë së Informacionit, Shoqata e Kinës për Shkencë dhe Teknologji dhe nga autoritetet lokale ne Liaoning.

 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara