Thursday 30 May 2024
Thursday 30 May 2024

 

Të shesësh sahatin e Tiranës apo murin ndarës midis SHBA dhe Meksikës janë dy gjëra të ndryshme. Ndërsa e para tregohet si barsaletë, e dyta është reale dhe personazhi që është vënë në qendër të vëmendjes në SHBA është Steve Bannon, ish-mentori i teknikës së komunikimit të Presidentit Trump gjatë fushatës së shkuar elektorale që shënoi edhe fitoren e tij. 

 

Bannon është arrestuar më në fund me akuzën se “kanë mashtruar qindra mijëra donatorë” me një vlerë kompleksive prej 25 milionë dollarësh, në kuadrin e fushatës We Build The Wall,  për ndërtimin murin e famshëm që do të ndajë përfundimisht  fizikisht  SHBA me Meksikën. Një pjesë të këtyre parave, sipas hetuesve, është përdorur për të financuar stilin e tij të jetesës.

 

I informuar dhe i pyetur për ngjarjen, Presidenti Trump e përkufizoi atë “si shumë të trishtueshme për Bannon.  Nuk kam të bëj me të prej shumë kohësh. Mendova se projekti i tij kishte të bënte me tendencën e tij për t’u dukur”.

 

Sipas legjislacionit në fuqi, për elementët e akuzës, Bannon dhe persona të tjerë të arrestuar bashkë me të, mund të bëjnë gjer edhe në 20 vjet burg.

 

Ndërtimi i murit ndarës midis SHBA dhe Meksikës ishte një nga premtimet elektorale të Presidentit Trump  katër vjet më parë, një premtim që, me ritmet e veta, po realizohet. Në kuadrin e kësaj ndërmarrjeje, ka qënë edhe nisma për të mbledhur fonde e për të përshpejtuar punimet, nismë që, bashkë me subjekte të ndershëm të interesuar, ka përfshirë edhe mashtruesë profesionistë si Bannon & Co. 

 

Prokurorja e New Yorkut, Odri Shtraus (Audrey Strauss ) përgëzoi me këtë rast punën  e shkëlqyer investiguese të USPIS  e të agjentëve specialë të zyrës së prokurorëve të Shteteve të Bashkuara e të prokurës së Floridas. 

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara