Albanian Profile
Wednesday 29 May 2024
Wednesday 29 May 2024

 

 

Keni menduar ndonjëherë se do të ishte mirë nëse bletët mund të na siguronin më shumë sesa vetëm mjaltë? Epo, shkencëtarët nga Instituti i Kërkimeve Mjekësore ‘Harry Perkins’ tashmë kanë dalë me diçka mahnitëse.

 

Në një studim të botuar në revistën Nature Precision Oncology, ata zbuluan se një përbërës specifik në helmin e bletës mund të luftojë kundër formave të caktuara të kancerit të gjirit në mënyrë mjaft efektive.

 

Helmi i bletës paraqet përfitime kur përdoret për trajtimin e disa sëmundjeve të sistemit nervor qendror, inflamacionit, dhe madje është zbuluar se sfidon HIV.

 

Një përbërës aktiv ekzistues në helmin e bletës thuhet se ka vrarë qelizat kanceroze rezistente.  akonisht, trajtimet intensive të kancerit përfundojnë duke dëmtuar qelizat e shëndetshme ndërsa bëjnë punën e tyre. Ky përbërës kishte një efekt shumë të vogël dëmtues në qelizat e shëndetshme.

 

Duke testuar helmin në nëntipe të ndryshme klinike të kancerit të gjirit, u pa që u deshën vetëm 60 minuta që përbërja melittin të prishte integritetin e membranave qelizore.

 

Më shumë

Kongresi Botëror i Kanabisit dhe e ardhmja e industrisë

Këtë vit shteti i Nju Jorkut legalizoi marijuanën për përdorim personal. Kjo industri pritet të rritet në mënyrë dramatike, duke sjellë fitime dhe vende pune.   Më shumë se 200 kompani që morën pjesë në Kongresin Botëtor të Kanabisit dhe Ekspozitën e Biznesit, po përpiqen të investojnë.   Brian Benjamin, zëvendës guvernator i […]

Spitalet po e përballojnë pandeminë me mungesa të shumta në mjekë e pajisje

Në Tiranë, Organizata Together for Life publikoi një raport mbi standardet minimale që u nevojiten spitaleve për të përballuar pacientët me COVID-19.   Nga monitorimi në 57 spitalet publike dhe private u zbulua një seri mungesash në stafe dhe në pajisje mjekësore gjatë pandemisë Covid.     Raporti theksoi se spitalet e Shqipërisë kanë […]

Në 2020-n, shqiptarët shpenzuan 72 milionë euro më shumë për shëndetin

Vitit 2020 ishte i jashtëzakonshëm, teksa pandemia ndikoi ndjeshëm shëndetin e popullatës dhe aktivitetin e ekonomisë.   Ndërsa vala e parë e virusit u arrit të frenohej si rrjedhojë e karantinës së fortë, në pjesën e dytë të vitit shumë familje dhe individë u gjendën përballë zgjidhjeve të vështira, ndërsa për shumë pasojat ishin […]

100 Vjet Kryqi i Kuq Shqiptar

Si sot, më 4 tetor 1921, u themelua Kryqi i Kuq Shqiptar. Është shoqata më e vjetër humanitare në Shqipëri. Ai është njohur zyrtarisht nga Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq në vitin 1923. Që nga ky vit është anëtar i Federatës (në atë kohë Ligës) së Shoqatave të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara