Wednesday 24 April 2024
Wednesday 24 April 2024

 

Takimi sekret – Netanyahu dhe shefi i Mossad takojnë princin e Arabisë Saudite

Disa media izraelite kanë raportuar se kryeministri i këtij vendi, Benjamin Netanyahu ka vizituar në mënyrë sekrete Arabinë Saudite më 22 nëntor, për të takuar udhëheqësin de fakto të mbretërisë, Mohammed bin Salman, si dhe Sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo.

 

 

Takimi historik i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington dhe akoma më shumë regjimit ayatollah në Teheran.

 

Nga Daniel Siryoti, Israel Hayom

 

Rjedhjet mbi informacionin mbi takimin e raportuar midis Princit të Kurorës Saudite, Mohammad Bin Salman, Sekretarit të Shtetit të SHBA-ve, Mike Pompeo dhe Kryeministrit Benjamin Netanyahu – dhe fakti që censura ushtarake u dha atyre një dritë jeshile për botim – sugjerojnë se ka pasur një përparim të madh në marrëdhëniet midis Jeruzalemit dhe Riadit. Kjo mund të nënkuptojë se një marrëveshje paqeje është në përfundim ose së paku në një marrëveshje normalizimi. Një zhvillim i tillë, qoftë në formën e një traktati të plotë të paqes ose në një fund të armiqësisë së ndërsjellë siç ishte rasti me Sudanin, do të transformonte dinamikën gjeopolitike në rajon.

 

Pas humbjes së Donald Trump dhe fitores së sfiduesit demokrat Joe Biden, shumë ekspertë kanë spekuluar se Marrëveshjet e Abrahamit – domethënë, marrëveshjet e paqes midis Izraelit, Bahreinit dhe Sudanit – do të nënshkruheshin. Mbi të gjitha, pa SH.B.A. duke siguruar tutelën diplomatike për këtë proces, pa përpjekjet e saj të ndërmjetësimit dhe pa vendosmërinë e administratës Trump për të ecur përpara pavarësisht nga pista izraelito-palestineze, mundësia që gjërat të vazhdonin përgjatë të njëjtës trajektore ishte e diskutueshme. Por duket se përgjigja e vërtetë u dha të hënën me rrjedhjet.

 

Marrëdhënia e veçantë që po krijohet midis Izraelit, Arabisë Saudite dhe shteteve të Gjirit ka qenë në proces shumë kohë para se presidenti i 45-të të hynte në Shtëpinë e Bardhë. Afera e fshehtë ka filluar në vazhdën e proceseve rajonale që datojnë në vitet 1990 dhe janë intensifikuar pas Pranverës Arabe rreth 10 vjet më parë.

 

Këto procese dhe rënia e regjimeve në Lindjen e Mesme ata përshpejtuan, së bashku me kërcënimin në rritje nga Irani dhe rreshtin izolues në rritje në administratën e Obamës, vazhduan gjatë presidencës Trump dhe ngadalë por me siguri ndihmuan afrimin e Izraelit dhe Gjirit pranë.

 

Kjo çoi në një supozim themelor në Jeruzalem, Riad, Kajro, Abu Dhabi, Bahrein erdhi, duke përfshirë në Aman, i cili praktikisht gjithmonë mban qëndrimin palestinez. Supozimi ishte që nëse administrata e Biden tregon një ton pajtues ndaj Teheranit, vetëm një pakt i fortë rajonal midis Izraelit dhe shteteve arabe të moderuara sunite mund të kontrollojë marshimin iranian drejt bombës. Vetëm një aleancë e tillë do të mundësonte zhvillime të tjera të mëdha në rajon, dhe kryesisht midis atyre zhvillimeve është rifillimi i bisedimeve midis Izraelit dhe Palestinezëve dhe një armëpushim i zyrtarizuar midis Izraelit dhe grupeve terroriste në Rripin e Gazës.

 

Kështu, takimi të Dielën i dërgon një mesazh të qartë administratës së re në Uashington, dhe madje edhe më shumë regjimit ayatollah në Teheran. Mesazhi është se rajoni ka një udhëheqje të përgjegjshme që është e gatshme për bashkëpunim ndërkufitar që do të çonte në paqe dhe prosperitet për të gjithë të përfshirë.

Izraeli Sot

 

Më shumë

Duke shpresuar se Omicron nuk do të shkatërrojë Krishtlindjet, Betlehemi ndez dritat e pemës

BETHLEHEM, Bregu Perëndimor, 4 dhjetor (Reuters) – Banorët ndezën një pemë gjigante të Krishtlindjeve jashtë Kishës së Lindjes së Betlehemit të shtunën, duke shpresuar që një variant i ri i koronavirusit të mos prishë një sezon tjetër pushimi në vendlindjen tradicionale të Jezusit. Betlehemi u mbyll vetëm Krishtlindjet e kaluara, duke humbur sezonin […]

Zgjerimi i ndikimit turk rrit tensionet me Iranin

Arrestimi i agjentëve iranianë në Turqi muajin e kaluar, thonë analistët, është shenja më e fundit e rritjes së tensioneve midis dy fqinjëve. Kjo po ndodh ndërsa Turqia po zgjeron ndikimin e saj në rajonin e Kaukazit në dëm të Iranit.   Forcat turke të sigurisë arrestuan agjentët iranianë për të cilët Turqia […]

Energjia atomike energji e gjelbër?

Gjermania dhe disa shtete të BE kundërshtojnë kategorizimin e energjisë atomike si energji të gjelbër. Por shumica e vendeve të BE e mbështet këtë, mes tyre edhe Franca.     Gjermania dhe katër shtete të tjera e kundërshtuan hapur në Glasgou, ku përfundoi Konferenca Botërore për Klimën, kategorizimin e energjisë atomike si energji të […]

Izraeli mohon akuzat për spiunazh në Turqi

Izraeli është angazhuar për lirimin e një çifti izraelit të cilët janë dërguar në mbajtje nga ana e autoriteteve turke, tha kryeministri izraelit, Naftali Bennett.   Media shtetërore turke ka thënë se izraelitët e ndaluar ishin spiunë.   Kryeministri Bennett tha përmes një deklarate se ai ka biseduar me familjen e dy izraelitëve, […]

  • © 2017 Albanian Profile Të gjitha të drejtat e rezervuara